| Alllexxxxx a întrebat:

Ce fel de PC ar trebui sa am ca sa pot vedea videoclipuri in 4k pe youtube?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Ai nevoie de un cpu cat de cat bun(daca e fabricat intre 2010 sa zicem si 2012) ajunge sa fie un dual-core + hyperthreading(aka i3 de la Intel). Daca e inainte de, sa fie quad-core. Daca e dupa, merge si dual-core simplu, gen g3220.
De asemenea, iti trebuie un gpu capabil de 4k. De ce am zis de respectivul ca vorbeste aiurea? Pentru ca la desktop-ul cel batran am gt630 si un dual-core mai batran, si el abia poate 2k cu chin. Also, pe laptop am gt540m 2gb(e nitel sub gt630) si cpu i7 2630qm(din 2011-lansat), la care se adauga 12 gb ram in caz ca asta conteaza. Si ghici ce, nici asta nu poate sa redea 4k. Nici unul nu are gpu capabil de 4k. In cazul la laptop, cpu-ul lucreaza mult si compenseaza nitel, dar tot nu reda fluent. De asemenea, am telefon capabil de 4k. Singurul player care omoara procesorul dar aproape reda fluent 4k-ul de pe telefon e MPC. Restul, bsplayer, vlc, km etc redau mult mai lent si mai in cadre/intepat.
So, vrei 4k? Stii ca asta costa. Cpu minim 500 lei daca faci pc nou si gpu minim 400 lei daca e radeon, sau 500 lei nVIDIA.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie-mi da bluescreen cand vreau sa ma uit la videoclipuri in 4k laughing

| FatUglyVirgin a răspuns:

Un monitor 4k in primul rand

| AlexL28 a răspuns:

Nu iti trebuie chiar nu stiu ce, eu am un GPU nVidia GeForce GT 630M 2GB DDR3 si pot sa ma uit la videoclipuri in 4k, cei drept, nu cred ca le scoate chiar cu 30 fps, dar pot. Cel mai important e sa ai un monitor 4k, altfel...nu o sa vezi detaliile, iti recomand unul ultrawide de la LGwinking

| sltlp a răspuns (pentru AlexL28):

Poti un rahat cu gt630. Nu mai baga oamenii in ceata. gt630 e capabil de 4k cand o sa zboare porcii in realitate, nu doar in reclame.

| sltlp a răspuns (pentru AlexL28):

Ai nevoie de un cpu cat de cat bun(daca e fabricat intre 2010 sa zicem si 2012) ajunge sa fie un dual-core + hyperthreading(aka i3 de la Intel). Daca e inainte de, sa fie quad-core. Daca e dupa, merge si dual-core simplu, gen g3220.
De asemenea, iti trebuie un gpu capabil de 4k. De ce am zis de respectivul ca vorbeste aiurea? Pentru ca la desktop-ul cel batran am gt630 si un dual-core mai batran, si el abia poate 2k cu chin. Also, pe laptop am gt540m 2gb(e nitel sub gt630) si cpu i7 2630qm(din 2011-lansat), la care se adauga 12 gb ram in caz ca asta conteaza. Si ghici ce, nici asta nu poate sa redea 4k. Nici unul nu are gpu capabil de 4k. In cazul la laptop, cpu-ul lucreaza mult si compenseaza nitel, dar tot nu reda fluent. De asemenea, am telefon capabil de 4k. Singurul player care omoara procesorul dar aproape reda fluent 4k-ul de pe telefon e MPC. Restul, bsplayer, vlc, km etc redau mult mai lent si mai in cadre/intepat.
So, vrei 4k? Stii ca asta costa. Cpu minim 500 lei daca faci pc nou si gpu minim 400 lei daca e radeon, sau 500 lei nVIDIA.