| BlackRaven45 a întrebat:

Ce-i ala android?

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Android este o platformă software și un sistem de operare pentru dispozitive și telefoane mobile bazată pe nucleul Linux, dezvoltată inițial de compania Google, iar mai târziu de consorțiul comercial Open Handset Alliance.
Android permite dezvoltatorilor să scrie cod gestionat în limbajul Java, controlând dispozitivul prin intermediul bibliotecilor Java dezvoltate de Google.
Aplicațiile scrise în C și în alte limbaje pot fi compilate în cod mașină ARM și executate, dar acest model de dezvoltare nu este sprijinit oficial de către Google.
Lansarea platformei Android la 5 noiembrie 2007 a fost anunțată prin fondarea Open Handset Alliance, un consorțiu de 48 de companii de hardware, software și de telecomunicații, consacrat dezvoltării de standarde deschise pentru dispozitive mobile.
Google a lansat cea mai mare parte a codului Android sub licența Apache, o licență de tip free-software și open source.
Pentru mai multe detalii citeşte aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Android_(sistem_de_operare).
Pa-pa.

15 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Androidul e un robot cu aspect uman sau un sistem de operare, nu stiu la ce te referi.

| OhGodWhy a răspuns:

Un fel de robot mai uman
''Explicatie simpla''

| NikolasXD a răspuns:

Este un sistem de operare pentru telefon

| Rax a răspuns:

Sistem de operare pentru telefoanele Samsung, asa cum calculatoarele au sistemul de operare Windows, Linux sau Mac, la fel si telefoanele functioneaza cu un sistem de operare.

| cristy1993 a răspuns:

Android este un sistem de operare!
Toate telefoanele au un sistem de operare!

| Alex08062018 a răspuns:

Depinde la ce te referi

| Marcus99 a răspuns:

Depinde la ce te referi

| Andrei226035 a răspuns:

Depinde la ce te referi

| Frosty12 a răspuns:

Android este un sistem de operare pentru smartphone-uri, asemeni platformelor iOS care ruleaza pe iPhone si BlackBerry OS ce functioneaza pe handset-urile BlackBerry.big grin

| Starzaker a răspuns:

Android = Cel mai bun sistem de operare pentru smartphone. (un fel de windows doar ca e pentru telefoane)

| Benibenasy_Benibenasi_1973 a răspuns (pentru Starzaker):

Androidu ii naspa

| Trollerul a răspuns (pentru Starzaker):

Inca o perla! rolling on the floor), baiatule daca vrei sa stii exista si windows pentru telefoane laughing))))).

| Starzaker a răspuns (pentru Trollerul):

Asa si? Am zis eu ca nu e exista windows pentru telefoane? I-am explicat omului cu ce se aseamana. Poor boy.

| DianaDiii a răspuns:

Androidul e cel pe care îl are aproape orice telefon ( tuchscreen ) ex : Samsung, Apple, Lg etc. sau tablete big grin
Dacă ai acel android, poţi descărca aplicaţii, jocuri şi multe altele de pe Magazin Play! happy Sper că te-am ajutat.

| DanuScutari a răspuns:

Un sistem de operare face ceia ce face un Windows da e un pic mai altfel in ce priveste interfata grafica