| cal3star a întrebat:

Ce ii trebuie unui obiectiv foto pentru a avea DOF-ul (depth of field) cat mai intens ( cat mai blurry), sa zicem pentru un subiect care sta la 25-30 cm de camera ( deci undeva intre macro si portret)

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un filtru de polarizare circulara sau NDX4. Ambele creeaza o imagine cat mai detaliata, dar totul depinde sid e lumina pe care o ai in momentul folografiei. La 30 cm e macro, nu portret ( de la 1 metru se considera portret ).