| asperger3 a întrebat:

Ce inseamna a mina in domeniul IT? Va rog ceva super simplu.
Si daca puteti sa imi dati un site unde sa vad evolutia tuturor criptomonedelor in timp real(sa vad cu cat mai creste,scade bitcoinul, etc)

5 răspunsuri:
| Ionutszu a răspuns:

Plus500, asta e un site simplu de a vedea evolutia lor.
A mina inseamna sa ai un computer special cu care sa faci bitcoin, costa mult, cam 2000 de euro unul si este programat sa efectueze calcule in vederea rezolvarii unor ecuatii din ce in ce mai complicate. Asa se produce bitcoinul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

A mina, in contextul criptomonedelor inseamna sa ai putere mare de calcul care rezolva ecuatii foarte complexe in schimbul acestor monede

| Bogdann1107 a răspuns:

Salut pentru a putea mina iti trebuie un ring de minat! Adica un pc cu o putere incredibila gen placa video foarte buna 6GB-12GB etc iti trebuie o racheta!
Un ring ajunge cam la 7000ron la noi in Romania pe OLX. Exceptand ca iti mananca curent de nu il poti tine in casa!
Eu ma gandisem la o investitie de vreo 10.000€ impreuna cu inca 4 prieteni undeva la unul la tara cu panouri solare pentru a mina cand e soare pe cer sa nu manance curentul din casa! Dar ce sa vezi am facut cateva calcule si nu ne ajungeau banii plus de asta e foarte complex procesul de ansamblare, paza( cand ai aparatura de 10mi€-15mi€ iti trebuie sa stea cineva mereu acolo lucru care nu am avut cum sal facem, totusi nu putem sta inchisi in casa/curte sa stam cu ochii pe ele.
Nu merita la ora actuala doar daca ai bani foarte multi si investesti o suma mica de inceput cam 10mi€ altfel nu merita!