| Faranume242424 a întrebat:

Știe cineva cum se minează BTC(Bitcoin-ul)? Am înțeles ca dacă ai mai multe pc-URI poti găsi mai repede, dar cum
?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca era atat de simplu, pana acum toti prosti erau miliardari, dar uite ca nu-i!

| doctorandus a răspuns:

In momentul de fata, minat de BTC nu mai renteaza decat cu aparate ASIC de productie recenta.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Faranume242424):

Aparatele ASIC facute pentru minat BTC sunt foarte scumpe. Altfel te costa curentul pentru minat mai mult decat ce castigi prin minat.

Răspuns utilizator avertizat
| NLS a răspuns (pentru Faranume242424):

Cu 6 placi RX480, costa cam 400 euro pe an, in Romania. (vorbim doar de minat, excludem ceilalti consumatori).
In Germania costa cam 780, fiindca e 0.3€/KW (in Romania e 0, 16)

Bulgarii sunt cei mai fericiti (au curent cu 0, 09).

In tari ca Islanda sau Rusia, costa din nou mai putin, pentru ca e mai rece si echipamentele de racire cat si ventilatoarele placilor lucreaza la turatii mai mici. (in Islanda e una dintre cele mai mari "ferme de minat")

https://www.youtube.com/watch?v=SJgWqbZBn6I

https://www.youtube.com/watch?v=cVxi2CQcXZo

uita-te la video-urile astea.

| NLS a răspuns:

Si nici cu alea nu mai merita, decat cu S9.
S9 are pretul la producator 1500 euro, dar practic stocul este epuizat inainte sa apara pe piata, caci e cumparat de anumite firme si vandut pe ebay si amazon cu 3500 euro.
Poti mina in mod rentabil daca ai curent gratuit.
Altfel NU. Bitcoin nu mai renteaza, calculele au devenit prea complexe, primesti foarte putin bitcoin dupa un bloc, chiar si daca te asociezi intr-un pool.
Ai nevoie de asa ceva ca sa poti mina cat de cat eficient, dar iti scoti investitia in vreo 2 ani jumate: (daca in acest timp bitcoinul scade, poti ajunge la 4 sau 5 ani)

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/......9-225-6825

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/......2-225-6825

un procesor slab, cat mai eficient energetic
Intel G3260 - 70 euro (sau G1850 care nu se mai gaseste)
Intel G3900, G4400) - aproximativ 35 euro

o placa de baza cu 6 sloturi PCIex sau mai multe (dar luam in calcul 6 placi video, deci teoretic ajung 6 sloturi)
fie 78 euro - socket 1150, cu suport ddr3
fie 140 euro, socket 1151, suport ddr4

8 GB RAM ddr4 - 75 euro (1x8GB)
8 gb ram ddr3 - 65 euro (2x4GB)

un SSD de 128 sau 256 GB (50 euro respectiv 80)

6 placi video cu 8GB memorie : AMD RX480, RX580, RX470, RX570 (RX480 e cea mai eficienta ca putere de minare/ consum de curent) - e 300 euro bucata, sau mai mult (dar socotim doar 300)

mai ai nevoie de 6 risere (mufe si cablu de conectare a placilor video la placa de baza) - 50 euro pe ebay

si un cadru pe care sa instalezi toate componentele, facut de tine din lemn de esenta tare sau aluminiu (daca il faci din aluminiu, mai pune vreo 35 euro)

Plus vreo 2 sau 4 ventilatoare de 200mm pentru racire suplimentara. (si astea sunt scumpe, dar nici nu le mai socotesc)

total 2185 euro (cu cadru de aluminiu si SSD-ul mai mic )

Tu intr-un an o sa castigi maxim 1100 euro, daca calculele nu devin si mai complexe (dar o sa devina).

Si ca sa fim si mai exacti, tu nu o sa castigi banii astia, tu o sa castigi o suma subunitara din moneda aceasta (bitcoin). O sa ti se adune intr-un portofel (wallet).
Iar apoi o sa trebuiasca sa accesezi un serviciu special de schimbat bitcoin in bani reali. Asa vei primi bani reali contra monedei digitale.

Toata treaba asta e complicata, se aplica perfect regulile de la bursa. Azi bitcoinul valoreaza 1200 dolari, maine poate sa scada mult. In general trendul e de crestere, dar trebuie sa iti asumi totusi si riscul pierderii.

Cum spuneam, daca ai curent gratuit, castigul pe an e mai mare, iti scoti investitia mai repede, parca ar merita.

| BIoody a răspuns:

I am sorry man. But this is too old to be used anymore laughing

| BrainKing a răspuns:

Raspuns la orice intrebare legata de bitcoin, cryptomonede, ICO, AirDrop si semnale gratuite pentru burse https://t.me/romaniancrypto