| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna Baterie: 6 celule Li-ion? cat este durata acesteia?

7 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Numarul de celule in general este proportional cu durata de viata a bateriei (desigur ca aici intervin si alti factori).

In general pentru un laptop normal, o baterie originala de 6 celule este suficienta pentru cateva ore de lucru.

| XAnonimaXAnonima a răspuns (pentru virusake):

Aproximativ cam cate ore?

| virusake a răspuns (pentru XAnonimaXAnonima):

Vorbind de modelele noi, pentru cele mai flamande (Intel core i5, i7) in jur de 4-5 ore, iar pentru cele office pana in 7 ore.
Oricum, depinde foarte mult de aplicatiile utilizate si de configuratia laptopului.

| aBunnyMind a răspuns:

Majoritatea laptop-urilor ce sunt pe piata acum au baterii de 6 celule, si tin fiecare in jur de 2-3.5 ore maximum!

| XAnonimaXAnonima a răspuns (pentru aBunnyMind):

Si care sunt cele care au o durabilitate mai mare?

| aBunnyMind a răspuns (pentru XAnonimaXAnonima):

12 celule, dar sunt scumpe, iti maresc autonomia cu 1-2 ore

| Buddddddddddha a răspuns:

Am un Dell inspir 1300 cu 2 celul și după 5 ani ma tine 2 ore.