| Miihaa a întrebat:

Ce inseamna firewall?

3 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Este un program care protejeaza windowsul.

| Altadata a răspuns:

In traducerea directa inseamna perete sau zid de foc. Dar poate te referi la programul de calculator care protejaza unele jocurii si aplicatii.

| MediaMaxRO a răspuns:

Paravanul de protectie (firewall-ul) este o aplicatie (de regula continuta de un program anti-virus) menita sa protejeze sistemul de operare al dispozitivului pe care il folosesti (calculator/telefon/tableta) de virusi, atacuri spyware, mallware si orice altceva creat pentru a provoca pagube informatice.