| alexRE a întrebat:

Ce inseamna functia iso la camera foto?

3 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Sensibilitatea senzorului la lumină.

| RaresA a răspuns:

Salut, ".iso " O imagine ISO este un fişier arhivă (de asemenea cunoscut ca o imagine de disc), a unui disc optic, compus din conţinutul datelor din fiecare sector în scris a unui disc optic, inclusiv sistemul de fişiere disc optic.

| Pilotu a răspuns:

ISO indica cantitatea de lumina care va aparea in poza astfel daca faci poza intr-un loc intrunecat o sa setezi iso mai mare astfel aceasta o sa apara mai luminoasa iar daca poza e facuta pe lumina puternica iso trebuie setat la minim. din pacate daca setezi o valoare mare iso o sa apara zgomotul de imagine care este asemanator cu "purecii" care apar la tv cand nu e semnal dar in poze se observa doar daca dai zoom destul de mare. sper ca te-am ajutat happy spor la facut fotografi happy