| gabipower a întrebat:

Ce inseamna nfc la telefoane si cum functioneaza?

Răspuns Câştigător
| cammm a răspuns:

NFC sau Near Field Communication este un set de standarde de comunicare care le permite telefoanelor mobile care sunt echipate cu aceasta tehnologie sa comunice cu alte dispozitive (active sau pasive) prin simpla apropiere a acestora.
Un exemplu de uz al NFC este transferul prin bluetooth a unui fisier (o imagine sa zicem) prin simpla apropiere a 2 telefoane (la cativa centimetrii), fara a mai fi nevoie de un setup inainte. O alta forma de utilizare ar putea fi plata fara a fi necesar un card. Informatiile despre contul bancar ar putea fi incorporate in telefonul mobil, si prin simpla apropiere de un terminal de plata compatibil NFC s-ar putea efectua transferul.

Cu placerehappy