| Pricopi a întrebat:

Ce inseamna procesor internal la "laptop". Se poate schimba?

Răspuns Câştigător
| QElenaBoghiu a răspuns:

Procesorul încorporează funcțiile unității centrale de prelucrare a informației (U.C.P. sau în engleză: CPU) a unui calculator sau a unui sistem electronic structurat funcțional (care coordonează sistemul) și care, fizic, se prezintă sub forma unui circuit electronic integrat IC cunoscut și sub numele de cip electronic. Reprezintă forma structurală cea mai complexă pe care o pot avea circuitele integrate. El controlează activitățile întregului sistem în care este integrat și poate prelucra datele furnizate de utilizator. Este elementul principal al unui sistem de calcul; cipul semiconductor, care este plasat pe placa de bază numită motherboard (en), este de obicei foarte complex, putând ajunge să conțină milioane de mici tranzistoare (microtranzistoare).

Procesorul asigură procesarea instrucțiunilor și datelor, atât a celora din sistemul de operare al sistemului, cât și a celora din aplicația utilizatorului, și anume le interpretează, prelucrează și controlează, execută sau supervizează transferurile de informații și controlează activitatea generală a celorlalte componente care alcătuiesc un sistem de calcul.

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Procesor

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Inseamna ca probabil e sudat pe placa de baza si raspunsul e nu. Daca vrei un sistem la care poti sa schimbi piese e mai bine sa iti iei un PC.

| SimonaSimona01 a răspuns:

Procesorul e componenta care face laptopul sa functioneze, in el se realizeaza toate procesele