| DjAngel_Florin_1997 a întrebat:

Ce jocuri mai bune merg pe cerintele astea: Procesor Intel Pentium Dual Core B960 2.20GHz, 4GB, 500GB, nVIDIA GeForce 710M 2GB, Linux?

2 răspunsuri:
| ITMania a răspuns:

Tot ce e nou, cu detalii low-medium, poate chiar si High daca nu e mofturos jocul.

| tudormrc a răspuns:

Are o placa decenta pentru gaming pe laptop, vram 2gb dedicat si gpu dedicat 725 mhz, interfata pe 64 bits. Fiind totusi instalata pe laptop jocurilor recente trebuie setate la detalii medii.
Foarte important:
performantele acestei placi in gaming sunt strans legate de frecventa procesolului unitatii centrale.
Astfel performante foarte bune obtii numai la CPU cu frecventa mai mare de 2.1 ghz...
ATENTIE
la procesoarele Intel I3, I5, I7, si pe platforma ivy bridge- sandy bridge trebuie dezactivate IGP din bios sau control panel( windows activeaza ca default IGP din procesorul central si le vede ca placi grafice on board) Exemple de IGP Intel hd seriile 2xxx, 3xxx, 4xxx,
De ademenea si la procesoarele AMD cu IGP (seriile mobile radeon xxxx, amd vision xxxx, etc)
Personal am testat urmatoarele jocuri pe urmatoarea configuratie
Laptop Acer Aspire E1-531G,procesor Intel® Pentium® Dual-CoreTM 2020M 2. 40GHz, 4GB Ram, 500GB hdd, nVidia GeForce 710M 2GB.
Au ramas surprins de cat de bine se misca in urmatoarele jocuri
Grid2, Crysis3, Call of duty black ups, Battelfield 3 etc, pentru jocurile mai vechi nici nu e nevoie sa mentionez ceva. E totusi nevoie sa optimizezi performanta grafica individuala pentru fiecare joc in parte...
La teorie toate bune si frumoase. La CIFRE ne descurcm toti, - citim specificatii de pe net, comparam si speram la buna credinta a fabricantului, cu practica insa unii pseudocunoscatori de pe aici sunt varza asa ca multa atentie la raspunsurile primite.

Spor la Gaming