| TsunamiiiYay a întrebat:

Ce laptop imi recomandati, de preferat din categoria ieftin si bun, care sa duca minecraftul si sa fie ok la navigat pe internet? Doar pentru asta l-as vreahappy

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Lenovo Gaming 15.6'' Legion Y520, FHD IPS, Procesor Intel® Core™ i5-7300HQ, 8GB DDR4, 1TB, GeForce GTX 1050 Ti 4GB

ASUS Gaming 15.6'' FX553VE, FHD, Procesor Intel® Core™ i5-7300HQ, 8GB DDR4, 1TB 7200 RPM, GeForce GTX 1050 Ti 2GB

Acestea fac ce vrei tu in conditii bune, dar sunt ambele 3000 ron

Sau acesta (placa video mai slaba si doar 4 GB RAM) la 2800 ron
Lenovo Gaming 15.6'' Legion Y520, FHD IPS, Procesor Intel® Core™ i5-7300HQ, 4GB DDR4, 1TB, GeForce GTX 1050 2GB,

Un desktop care face acelasi lucru costa cam 1800-1900 fara monitor si periferice

Daca chiar nu poti depasi 2000. cam astea ar fi variantele

http://www.cel.ro/......SE3MjUo-l/

http://www.cel.ro/......yA0PTwv-l/

http://www.cel.ro/......Cc0PTwp-l/

costa 2000, si unul are video 920MX (i-a trecut timpul si e cam slaba) iar celelalte 2 nu au decat integrata HD 620
Care din acestea 3 merita, pentru jocuri? Niciunul!

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Pentru Minecraft ai nevoie de procesor puternic, iar asa ceva, la laptopuri mai ales, nu o sa gasesti in veci ieftin.
Spune bugetul disponibil.
Pentru navigat pe net merge orice Celeron de peste 2.2 GHz, insa pentru Minecraft iti trebuie macar un Intel i3 sau preferabil i5 (cu M in coada, nu U sau T) cu 2 sau 4 nuclee la frecventa stock (minim) 2. 4GHz.
Ar fi bine sa aiba si placa video dedicata, insa in Minecraft spre deosebire de alte jocuri, si procesorul are un cuvant (important) "de spus" - pentru ca are la baza Java.
RAM ar ajunge 6 GB, insa aproape toate laptopurile vin fie cu 4 fie cu 8.
Daca iei cu 8, asta ridica din nou pretul.
Eu as lua un desktop pentru ce vrei tu, pentru ca iesi mult, mult mai ieftin (sau in acelasi buget o sa ai performanta mai mare.)
Laptopurile se umplu de praf si trebuie curatate maxim la 1, 5 ani. Operatia asta nu o poti face tu (daca ai pus intrebarea asta sigur nu o poti ) si costa cam 80-100 lei in functie de service si modelul laptopului.
Un PC il poti curata singur, sau daca il duci, te costa aprox 30-35 lei.

| TsunamiiiYay explică (pentru NLS):

Buget cam maxim 15-20 mil. Si vreau laptop sa il pot lua mai tarziu si la facultate. happy da, nu ma pricep prea bine la laptopuri, mersi mult de ajutor. Iti dau funda daca nu mai primesc si alte răspunsuri mai bune laughing

| PainTech a răspuns (pentru NLS):

Ai cam umflat specificatiile la Minecraft. Acesta poate sa ruleze ( binisor ) si pe un procesor Pentium, 2 GB RAM.
Desigur, e mai bine sa fie cat se poate de performant pentru a putea face fata cu technologia.

| PainTech a răspuns (pentru NLS):

Exagerezi...
Pentru Minecraft primele laptopuri sunt overkill...

| TsunamiiiYay explică (pentru NLS):

Nu voiam pentru toate jocurile in general. Ma joc doar minecraft laughing sa mearga cat de cat decent. Iti multumesc frumos pentru raspuns

| NLS a răspuns (pentru TsunamiiiYay):

Lenovo Gaming 15.6'' Legion Y520, FHD IPS, Procesor Intel® Core™ i5-7300HQ, 8GB DDR4, 1TB, GeForce GTX 1050 Ti 4GB

ASUS Gaming 15.6'' FX553VE, FHD, Procesor Intel® Core™ i5-7300HQ, 8GB DDR4, 1TB 7200 RPM, GeForce GTX 1050 Ti 2GB

Acestea fac ce vrei tu in conditii bune, dar sunt ambele 3000 ron

Sau acesta (placa video mai slaba si doar 4 GB RAM) la 2800 ron
Lenovo Gaming 15.6'' Legion Y520, FHD IPS, Procesor Intel® Core™ i5-7300HQ, 4GB DDR4, 1TB, GeForce GTX 1050 2GB,

Un desktop care face acelasi lucru costa cam 1800-1900 fara monitor si periferice

Daca chiar nu poti depasi 2000. cam astea ar fi variantele

http://www.cel.ro/......SE3MjUo-l/

http://www.cel.ro/......yA0PTwv-l/

http://www.cel.ro/......Cc0PTwp-l/

costa 2000, si unul are video 920MX (i-a trecut timpul si e cam slaba) iar celelalte 2 nu au decat integrata HD 620
Care din acestea 3 merita, pentru jocuri? Niciunul!

| tal4556 a răspuns:

Lenovo ideapad, orice model

| CorbulRelu a răspuns:

Eu iti recomand cu mare placere un Asus A541U merge foarte bine. Pot adauga ca csgo 100 de fps si fornite 30 50 fps la pretul de 1800 de lei