| Stefanx56 a întrebat:

Ce laptop îmi recomandați pentru școala și pentru jocuri, mai exact doar pentru FIFA …la un preț in jur de 3500 de lei?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Recomandarea colegului e cea mai buna varianta in acesti bani.
Pe viitor iti mai poti lua un HDD extern, sau SSD extern.
Dar pana atunci pastreaza-ti documentele importante si pe 1-2 stickuri de calitate.

| Mirel4412 a răspuns:

Laptop Gaming Lenovo IdeaPad 3 15ARH05, AMD Ryzen™ 5 4600H, 8GB DDR4, SSD 256GB, NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB, Free DOS

Nu iti trebuie laptop de 3500 lei pentru fifa, ruleaza pe multe pc uri si laptopuri. De 200 lei gaseste-ti si un coolpad.

| Stefanx56 explică (pentru Mirel4412):

Laptop LENOVO ThinkBook 15 IIL, Intel Core i7-1065G7 pana la 3. 9GHz, 15.6" Full HD, 16GB, SSD 512GB, Intel Iris Plus Graphics, Free DOS, … de asta ce părere ai?

| NLS a răspuns (pentru Stefanx56):

Seria 10xxx e mai slaba, si ca frecventa a procesorului, dar si ca grafica integrata. (pentru light gaming merita sa iei integrata doar Vega 8 de la AMD, sau eventual procesoare i5 sau i7 din a 11-a generatie: 1135G7, 1165G7).

Insa de 10 ori mai buna ar fi o placa dedicata cu 4GB memorie video, precum GTX 1650.

4600H e un procesor potent, cu frecventa de baza 3GHz, si merge pana la 4GHz.
Toate astea pe 6 nuclee.

Alternativ, acesta mai merita banii, are racire mai buna decat Lenovo IdeaPad 3
Dar tot ar fi bine sa investesti intr-un cooling pad cu ventilatoare, daca vrei sa te tina.
Si sa nu il folosesti pe paturi, cearsaf, etc, doar pe birou:

https://altex.ro/......P35008927/

| Mirel4412 a răspuns (pentru NLS):

Pentru ce il vrea el e prea scump, nu il pune sa isi iroseasca banii degeaba