| 1990727 a întrebat:

Ce mecanism trebuie sa bag intr-un robot ca sa se auda un mesaj inregistrat de mine. Mai pe scurt cum pot sa fac o papusa sa vorbeasca? Am nevoie de ajutor urgent. Multumesc!

1 răspuns:
| Shaddox a răspuns:

Depinde de ce vrei sa obtii.

Daca vrei doar un set de propozitii preinregistrate, atunci te poti limita la un microprocesor simplu.

Daca vrei ceva mai complex, va trebui sa folosesti solutii TTS, si evident, puterea hardware va trebui sa fie un pic mai mare.