| andysk8 a întrebat:

Ce memorie ram sa aleg?
Memorie 4gb 1333mhz kingston ddr3 kit (2x2gb) cl9 (2 placute de 2gb )
sau
memorie 4gb 1333mhz kingston ddr3 (240) pc10600 cl9(1 placuta de 4 gb)?

Răspuns Câştigător
| tiger010 a răspuns:

Salut.

Daca ai doar 2 locuri pentru pus ramii pe placa de baza, sincer, eu as lua acea placuta Kingston de 4gb 1333mhz. Motivul ar fi ca ai avea mai putine sloturi ocupate si daca iti mai iei pe viitor o placuta ram, ar functiona in dual channel.
De ce sa iei 2x2 gb, care ocupa 2 locuri, cand ai putea sa-ti iei 4x1 gb si care ocupa un singur loc... corect? big grin

Daca ai mai mult de 2 locuri pentru rami ai putea sa-ti iei 2x2gb pentru ca ar functiona in dual channel si ar fi cu putin mai performant.
Corect? big grin

Bafta happy

2 răspunsuri:
| brandiburu a răspuns:

1 placuta. Iti este mai usor daca vrei sa faci upgrade, pe viitor si multe placi de baza sunt dual channel, deci o sa poti baga 2 placi RAM (chiar daca ai 4 slot-uri).

| conundrum a răspuns:

Varianta cu 2 placute.se numeste dual channel kit.e mai rapida decat varianta cu o placuta (single channel)...si pentru cei care au dat raspunsuri inainte...vedeti si voi cum functioneaza dual channel si care e viteza de scriere in rami