| Razzvan5444006644 a întrebat:

Ce părere aveți de sursa
https://www.pcgarage.ro/surse/redragon/rgps700w-m-80-plu s-bronze-700w/
E buna sau pocnitoare

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu e nici sigura,
insa nici chiar pocnitoare, se poate folosi pe sisteme medii
(pe ceva cu Ryzen 5900X si RTX 3080 m-as uita spre ceva mai sigur, alt brand, aceeasi putere).

Bombe cu ceas sunt: Delux, Akyga, Rasurbo, Rhombutech, Inter-Tech, Serioux, Sharkoon, Aerocool, etc

Ce sistem ai (ce componente)?
Pentru ca Redragon e departe de a fi totusi o sursa de top, si se poate mai bine in acei bani.

O sursa Seasonic, BeQuiet, Corsair, Antec, Cooler Master, EVGA, Phanteks, Silverstone, Sirtec, Cougar, chiar scoate cat scrie pe ea, si are si filtraj foarte bun, etaj de alimentare stabil pentru curentul livrat procesorului, care e foarte pretentios in materie de Voltaj.

In schimb acel Redragon nu e chiar atat de stralucit.

Oricum, dintre numele pe care le cunosti foarte bine, cand e vorba despre surse, stai departe de Gigabyte.
Pentru cata faima au, majoritatea modelelor de la ei sunt oribile, si iti pot crea probleme mari.

Daca imi spui ce componente ai, iti spun daca gasesti ceva mai bun in acelasi buget, care sa le duca fara probleme, si chiar sa ramana o rezerva daca se poate.
(sunt adeptul supradimensionarii (adica mai bine mai multi W decat prea putini), dar in primul rand conteaza calitatea)

Mai trebuie verificat amperajul pe linia de 12V, de acolo se alimenteaza procesorul si placa video.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Pentru uz "casnic" e perfectă