| TupacShakur a întrebat:

Ce parere aveti despre aceasta placa video?
http://www.emag.ro/......N210D3-1GI
spuneti-mi dezavantajele si avantajele.
Si cu ce ajuta ca placa video sa aiba mai multi biti?

5 răspunsuri:
| imaqtpie a răspuns:

Nu este buna si nici nu merita.

"Se refera la BUS-ul memoriei.
Asta determina o limita de transfer de date intr-un moment t. Cu cat e mai mare bus-ul, (mai multi biti) cu atat mai multa informatie trece pe acolo.
Dar ca o placa video sa fie buna nu este suficient ca memory BUS-ul sa fie mare. Ai nevoie si de memorie rapida si procesor care sa preia toata cantitatea de informatie.

Ca sa te fac sa intelegi:
Degeaba ai o autostrada cu 4 benzi (asta este busul tau) daca pe acolo trec 3 masini pe ora. (asta este informatia transmisa de memorie)

Deci ca o placa video sa fie "buna". Trebuiesc luate in calcul si Frecventa memoriei, si BUS-ul si procesorul. Aceasta fiind imaginea de ansamblu (treaba este mult mai complexa de atat... tehnologie de fabricare, unitati de procesare, instructiuni s. a, toate acestea contribuind la performanta)"

| TupacShakur explică (pentru imaqtpie):

Zi-mi si mie o placa video care e buna din toate punctele de vedere si e si ieftina

| imaqtpie a răspuns (pentru TupacShakur):

Minim asta http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/ mai putin decat asta in gaming nu prea se merita.

| TupacShakur explică (pentru imaqtpie):

Si de ce nu e buna placa video care am zis-o?

| imaqtpie a răspuns (pentru TupacShakur):

Low-end card, nu a fost facut pentru gaming, este mai mult facut pentru HTPC( http://en.wikipedia.org/wiki/Home_theater_PC )