| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveți despre acest laptop? Ruleaza bine aplicatiile, cu mai multe tab uri deschise? Este bun pentru uz personal, office, YouTube, Netflix etc? Mulțumesc!

https://www.emag.ro/......D54J5WBBM/

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca nu doresti sa vizionezi filme 4K pe Youtube si Netflix, aproape ca merge.
(procesorul e anemic insa tare).

Daca doresti si 4K, cauta ceva cu 1135G7, chiar si fara placa video dedicata.

Un Pentium Silver J5005, care e putin peste 1035G1, sughite la 4K@60, insa duce perfect 4K@30.
Sa zicem ca laptopul tau castiga aici, avand video dedicat,... Insa o rezolutie mare are nevoie si de procesor.
Celalalt punct de care aminteai:
Daca deschid mai mult de 3 taburi, merge ca naiba, si are 1. 5ghz procesorul, tot 4 nuclee.
De aceea cu un 1135G7 ai fi acoperit pe ambele planuri: vei putea naviga fara probleme, si vei avea 4K@60.

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Mersi mult pentru răspuns. Îmi poți da câteva recomandari? De preferat pana în 3000 de lei, maxim 3500.

| NLS a răspuns (pentru Maguraa713):

Intel
(procesor i5 1135G7
8GB RAM
512SSD
ecran FHD 15.6"
tastatura iluminata):

https://altex.ro/......XA18EX006/

https://altex.ro/......XADUEX005/

https://altex.ro/......AP2M0G2EA/

https://altex.ro/......AP2M0G0EA/

AMD
(procesor Ryzen5 5500U sau Ryzen7 5700U
8GB RAM
512SSD
ecran FHD 15.6"
tastatura iluminata):

https://altex.ro/......13UABQ232/

https://altex.ro/......15UABQ397/

https://altex.ro/......XA83EX00A/

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Personal as alege ASUS-ul cu procesor AMD la 2.498, 90,
pentru ca e mai mult decat suficient pentru office, browsing si filme,
Si e ASUS.

Insa trebuie sa te gandesti foarte bine ce doresti de la procesor.
i5 1135G7 e mai bun la aplicatiile care folosesc un singur nucleu, in timp ce R5 5500U castiga detasat in aplicatiile care folosesc mai multe nuclee.

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Mulțumesc foarte mult. În legătură cu aplicațiile ce folosesc un nucleu sau mai multe, nu ma pricep. Eu vreau doar sa mi ruleze bine aplicații gen YouTube, Netflix, office, mai multe taburi deschise etc și poate niște roblox laughing

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Îmi place ca mi ai ales și laptop uri care au deja windows 10 instalatwinking

| NLS a răspuns (pentru Maguraa713):

Windows 10 preinstalat e fix pix, il poti instala si tu extrem de usor.
Te pot ajuta si invata pas cu pas daca vrei;
nu doar la instalare, ci si la optimizare (blocat aplicatii si servicii inutile, pentru a se misca mai bine, a-ti proteja intimitatea (in mod standard, fiecare tasta pe care o apesi ajunge pe serverele Microsoft) si mai ales, a economisi baterie).

Ca bonus, mult mai importanta e tastatura iluminata, zic eu.

Uite ce spune omul: conteaza mai mult puterea procesorului, si o placa video integrata de generatie actuala, e suficienta, sa ai 60 fps (si 60 ajung, caci ecranul nu duce mai mult. 60 e suficient de fluid intr-un asemenea joc, zic eu.)

"In 2018 the performance was good I got 60–70 frames per second at high settings, at some games I got 40–50 fps. But after the graphic update I started to lag and got 20–30 fps at graphic level 3–4 and smooth in low but stutters.
After roblox's Shadow Update and RTHRO Update, roblox became more and more CPU intensive so getting a GPU won't help. I suggest getting a recent processor like AMD's 3rd gen processors with Radeon Vega Graphics or Intel's 8th or 9th gen processors with INTEL HD GRAPHICS. They are more than enough to run roblox at 60 fps."

Daca ma intrebi pe mine, as merge pe AMD.
Din cate stiu eu, e o diferenta esentiala intre felul in care se ating si se sustin frecventele de boost la cei doi producatori.

5500U are 6 nuclee, fiecare cu frecventa standard de 2.1 GHz
Cand e stresat, poate urca la 4.0 GHz, si ramane constant la aceasta frecventa, atata timp cat e nevoie
(impropriu spus, mai si fluctueaza, dar ideea e ca ramane secunde intregi la acea frecventa maxima)

1135G7 are 4 nuclee, fiecare cu frecventa 2. 4GHz
Cand e stresat, poate urca la 4.2 GHz, dar doar pentru intervale foarte scurte de timp, sub 1 secunda
(deci frecventa va scadea la cea de baza si va urca la cea maxima extrem de des, chiar si de 2 ori pe secunda, in functie de cat de tare se incalzeste).

Oricum, nici 1135G7 nu e alegere proasta, e mult mai bun decat 1035G1.
Pe acel laptop degeaba aveai placa video dedicata, procesorul nu tine ritmul cu ea, e extrem de slab.

Pentru performanta maxima in orice, e bine sa optimizezi Windowsul, cum ti-am spus mai sus:

+++pus totul de la Privacy pe OFF (exceptie Camera si Microfonul),
+++dezinstalat toate aplicatiile moderne, si unde e cazul, inlocuit cu aplicatii terte (VLC Player, AIMP, IrfanView, Windows 10 Old Calculator),
+++oprit servicii inutile si nefolosite,
+++oprit Cortana si Telemetria din Registry (sau din Local Group Policy Editor),
+++blocat Auto-Updates din Registry sau Local Group Policy Editor (le faci tu manual de vreo 3-4 ori pe an, e mult mai indicat, decat sa tot caute el zilnic, si sa te opreasca din lucru, sa ceara restart, etc)
+++alte setari necesare prin Settings

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Mersi foarte mult! Totuși, crezi ca ai putea găsi ceva tot asa, bun, pana în 3000 de lei? Mulțumesc enorm! Și în legătură cu Windows ul, crede ma ca nu ma pricep DELOC. sad

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Și mai am o intrebare, dacă se poate sa mi răspunzi. Am văzut destul de multa lume cumpărând laptopuri Acer,
si alte firme mai "nepopulare". Acer este o firma bună? Sau HP sau altele. Dacă se poate sa faci un top cu cele mai bune firme? Mersi

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Acum e ok dar nu e cu "bătaie" prea lungă