| VSC10 a întrebat:

Ce parere aveti despre Endless OS? Merita sa iti cumperi un laptop cu acest sistem de operare sau mai bine cumperi unul direct cu Windous? Cum este mai avantajos?

Răspuns Câştigător
| TrustMeIKnow a răspuns:

Difera...daca vrei ceva light sa il poti folosii pentru internet browsering, filme, mai editezi un DOCX, PPTX, lucruri de genul este foarte ok Endless OS + este FREE si este linux. Majoritatea utilizatorilor de rand utilizeaza windows fiindca cu asta au fost invatati, cei care folosesc macOS, linux sau derivate ale acestuia intra in alta categorie. Daca ai un laptop mai vechi pe care il folosesti doar sa stai pe internet sau sa faci lucruri marunte precum cele pe care le-am scris mai sus atunci, Endless OS este indeajuns. Poti sa il descarci sa il rulezi intr-o masina virtuala sau sa il faci boot de pe un stick si sa il testezi. Windows are multe avantaje si dezavantaje bineinteles, dar acum dupa cum am zis tine de ce o sa faci tu pe laptopul respectiv.

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Este un sistem de operare foarte light, care seamana putin cu interfata Android, destinat celor ce doresc sa obtina 'simplitatea in persoana'.
Este un sistem derivat al Linux si nu cere mult tocmai datorita simplitatii pe care acest sistem o ofera.
Mai multe informatii aici: www.xpnet.eu/endless-os/
Si referitor la sistem, as recomanda achizitionarea unui PC cu Windows preinstalat, asa scapi de posibilele complicatii si incompatibilitati (la schimbarea sistemului) si totodata asa stii ca PC-ul suporta Windows si nu este conceput pentru alte sisteme.

| gabicoo a răspuns:

Mai bine cumpara un laptop cu free dos si apoi bagi linux. Eu unul nu as risca cu Windows.

| Radu83 a răspuns:

Este posibil ca acest articol să îți răspundă la câteva întrebări.
https://pentruprieteni.com/distributii/9-motive-pentru-a-folosi-endless-os/