| oceanoflove a întrebat:

Ce parere aveti despre sistemul de operare free dos? Am vazut un laptop care imi place, dar are acest sistem. Ecranul se vedea negru cu niste scris acolo. Trebuie sa apelez la un service care sa-mi instaleze windows. Free dos nu are internet explorer, ceva ca sa pot sa descarc linux (stiu ca se poate descarca gratuit direct de pe net). Ofer funda.
Alta intrebare cam cat se ia la un service de calculatoare ca sa iti instaleze windows?

Răspuns Câştigător
| Mefist0 a răspuns:

FreeDOS este un sistem de operare foarte simplu si destul de vechi care vine instalat pe majoritatea laptopurilor pentru a le oferi clientilor posibilitatea de a le verifica functionalitatea. Nu poti sa faci mai nimic cu el. Este asemanator CMD-ului de la windows - totul se face cu comenzi text.
Pretul instalarii windows la un service poate sa varieze intre 70 si 200 de lei.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cu doi-trei poli rezolvi

| oceanoflove explică (pentru Mefist0):

As putea atunci sa descarc linux gratuit de pe net?

| oceanoflove explică:

Sunt sanse sa nu se poata instala windows pe el? Scuze de intrebarile cam stupide si evidente dar ma intereseaza laptopul si nu as vrea dupa sa raman cu el fara sa fac nimic si cu banii luati?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti instala gratuit linux sau poti sa iei o licenta windows 10: http://bit.ly/2Qjbr7H 15 Dolari nu-i o avere.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru oceanoflove):

Nu exista sa nu poti instala Windows. Ei l-au pus cu FreeDOS pentru ca este mai ieftin.

| Mefist0 a răspuns (pentru oceanoflove):

100% poti instala windows. Comerciantii pun FreeDOS pentru ca este mai ieftin pentru ei.

| Bizon95 a răspuns:

Free dos e un sistem de operare de tip disc (DOS = Disk Operating System) este unul dintre cele mai vechi OS-uri care inca mai sunt puse pe un calculator, NU are nici un fel de interfata grafica (numai linie de comanda) are foarte putine aplicatii (cateva zeci de tool-uri DOS si atat)... EXTREM de mult mai putine decat ai pe o consola text Linux

de ce se pune pe computadoare...
in primul rand ca sa poata scrie CLAR in titlu ca are ceva (FreeDOS) si nu ceva lipsa (suna mult mai urat "NU are Windows" sau "NU are sistem de operare") poate fi instalat de oricine oricand fiind "free", deci nici un magazin nu are nici o problema de licenta

al doilea motiv e ca in momentul in care pornesti computadoru', de asemenea arata foarte urat "operating system not found", asa ca mai bine sa arate C:\> si un cursor, deci compul si hdd-ul merge si booteaza

iar cele care vin cu Lunix, in general trebuie un om sa stea si sa instaleze Lunix-ul pe fiecare computador in parte, deci sunt niste bani de dat unui angajat care altceva nu face, iar FreeDOS se instaleaza in 2-3 minute... MAXIM