| Andrei555678 a întrebat:

Curand mi-am achizitionat un laptop de gaming..problema este ca nu are un sistem os si vreau sa ii bag eu unul, am vazut ca Microsoft iti da windows 10, dar neactivat si asta nu e o problema ca nu este activat, problema este ca nefiind un sistem de operare nu am internet sa descarc un sistem de operare.Din cate stiu trebuie sa am alt pc(pe care eu nu il am ) si un stick usb si sa bag windows acolo si apoi sa il bag in laptopul meu.Sa merg la service cu un stick? Ce recomandari aveti?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Sigur ai vreun prieten cu pc sau laptop si care iti poate face o copie bootabila a sistemului de operare, pe care sa-l instalezi de pe cd/dvd sau stick usb. Instalarea la un service presupune bani, dar daca asta nu te deranjeaza, poti alege varianta cu service.

| Andrei555678 explică (pentru dannyel86):

Si cum face? baga windows pe stick si apoi bag stickul la mine in laptop si il instalez de acolo?

| PainTech a răspuns (pentru Andrei555678):

Practic da. Bagi stick-ul cu Windows-ul in laptop si il instalezi.

| dannyel86 a răspuns (pentru Andrei555678):

Stick-ul bootabil se face cu Rufus. Apoi setezi din Bios prioritatea la bootare pe stick usb, pe care laptopul il recunoaste ulterior si instalezi sistemul de operare de pe el. Apoi pui driverele compatibile cu laptopul tau si cu Windows-ul instalat.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai nevoie de licenta https://m.emag.ro/......DCJ6WMBBM/

| Andrei555678 explică (pentru RAY):

Poti sa bagi si fara licenta, accesand site ul lor, problema era ca eu nu pot accesa internetul fara os