| Sldushsh a întrebat:

Ce placa video sa aleg? rx 6600 xt sau rtx 3060

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Acestea 2 sunt placi de maxim 1440p daca zic bine happy

Eu aleg invidia happy ca o aluzie la brandul lor

Din ce am vazut in teste sunt oarecum apropiate, pe jocuri video rx 6600 xt este cu 2-3% mai performanta pe 1080p iar 3060 este mai performanta cu cateva FPS-uri pe 1440p in unele jocuri, deci insesizabila diferenta intre una si alta la maximul de FPS 1080 vs 1440p

Starting with the 1080p data, we see that the 6600 XT was 3% faster on average, meaning they're basically identical overall across a wide range of games as we deem anything within 5% a draw. That means for 20 of the 50 games tested performance was near enough to "identical" with margins 4% or less.

| NLS a răspuns:

Ce procesor (model exact) și ce monitor ai (Cu FreeSync sau fără)?

Pe ce rezoluție joci acum, dar mai ales: ce ai in plan pentru următorii ani? (upgrade la procesor, upgrade monitor cu rezolutie mai mare?)

Da niște exemple de jocuri pe care le joci mai des, sau care ai vrea sa iti meargă bine.

Faci streaming?

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Vezi ce jocuri joci si ce procesor ai, cauta [numele placii] + [numele procesorului] + [jocul pe care il joci] gameplay pe Youtube si alegi placa optima in acest sens.