| andrei1555 a întrebat:

Ce plantea are cei mai multi sateliti naturali?

Răspuns Câştigător
| radu a răspuns:

Jupiter are 63 iar saturn 61, uranus 27, neptun 13, pluto 3, marte2, terra 1.cam asta am gasit eu dintr-un search pe google deci Jupiter.

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Saturn =18; Jupiter =16; Uranus=15; Neptun =8; Marte =2; Pluto=1; Terra=1; Mercur=0; venus =0.
http://www.e-referate.ro/referate/Sistemul_solar_32005-03-18.html

| Cσσкiє a răspuns:

Cred că Jupiter, cu 16. big grin

| Baiaaanca a răspuns:

Pamantul. Terra.

| madalykuka a răspuns:

Astronomii au descoperit 12 noi sateliti in jurul lui Saturn, ceea ce face ca numarul total de sateliti ai acestei planete sa fie de 46. Satelitii descoperiti sunt corpuri neregulate, de dimensiuni mici, cu diametrul intre trei si sapte kilometri. Ei se afla la distanta mare de Saturn si au nevoie de aproximativ doi ani pentru o rotatie completa in jurul acestei planete. Planeta cu cei mai multi sateliti e Jupiter, careia cercetatorii i-au descoperit 63".
p. s jupiter are 63 iar saturn 46, uranus 27, neptun 13, pluto 3, marte2, terra 1 iar restul nimicbig grin

| amc a răspuns:

Jupiter

| TaZManik a răspuns:

Pamantul

Răspuns utilizator avertizat
| aleeexia a răspuns:

Saturn