| feelthebass a întrebat:

Ce pot face unui kit amplificator audio pentru ca acesta sa functioneze? Il cumpar si ce mai trebuie montat pe el? kit-ul despre care vorbesc este primul de pe acest forum: http://www.elforum.ro/viewtopic.php?t=58834

Răspuns Câştigător
| nutepriveste21 a răspuns:

Precum vezi acolo e doar amplificatorul, la el iti trebuie sursa de alimentare care tinand cont de putere o sa coste mult mai mult decat amplificatorul. Mai trebuie ceva pentru controlul volumului, un potentiometru sau un mixer, radiatoare(eventual coler)pentru finali si nu in ultimul rand partea cea mai costisitoare, boxele. La toate acestea se mai adauga, o persoana competenta,(un electronist) care sa efectueze conexiunile, iar tu se pare ca nu te pricepi din moment ce nu stii ce-ti trebuie.

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Ai nevoie de alimentare în primul rând : transformator de reţea dimensionat corespunzător, punte redresoare, condensatori electrolitici de filtraj.
Apoi carcasa pe care montezi ampliful, potenţiometrul de control volum şi mufele de intrare şi ieşire. Cablul de reţea, eventual led control alimentare, poţi monta şi un dispozitiv pentru temporizarea cuplării difuzoarelor şi nu în final boxele cere trebuie să suporte puterea maximă.
Mult succes!