| berlin a întrebat:

Daca imi cumpar doua boxe de 250 wati rms si un mixer audio amplificat trebuie sa-mi cumpar si amplificator? sa-u doar mixer audio?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste specificatiile mixerului " audio amplificat", adica ce putere si ce frecvete iti da, daca are si filtre incluse sau nu.
Eu te-as sfatui sa cumperi mai intai Mixerul audio amplificat si APOI "boxele". Mixerul poate sa aiba doar 2 x 50 W, dar fiind de calitate 2 difuzoare de 50W se aud mai bine decat petardele alea de 250 W.
In functie de specificatiile mixerului vezi si ce feld e boxe iei, adica in ce fel este incinta construita si ce frecvente de rezonanta are.
Daca iei doar mixer, va trebuie sa cumperi boxele active, adica cu amplificare in ele.

| berlin explică (pentru anonim_4396):

Eugen nu asa vreau sa cumpar vreau urmatoarele mixer amplificat si boxe de 250wati rms nu mixer audio ca trebuie si statie si nu vreau asa ce id ai? sau uite id meu daca vrei sa ma ajuti TICUION28

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am timp mereu de stat pe mess. Deci trebuie sa intelegi ordinea si cum se imperecheaza componentele audio. 250W rms inseamna MULT ca putere reala si trebuie sa te interesezi ce pot sa-ti ofere mixerele amplificate si amplificatoarele privind acea putere care o vrei tu amplificata.