| Justasimplequestion a întrebat:

Ce pot sa fac ca sa mi mearga laptopul mai repede sau cel putin sa nu se mai blocheze am un procesor i3 4gb ram si o placa video vai de mama ei dar nu merge nici pe google adica doar pe google stau nu il folosesc in aplicatii nu am nimic descarcat pe el si se blocheaza dintrodata si imi zice sa inchid pagina si ii ia 15 20 minute sa se aprinda azi cred ca am avut o criza de nervi era sa dau cu el de podea la propriu deci nu stiu cum sa va spun are doua viteze incet si stop laughing ajutati-ma! Multumesc

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~Ce pot sa fac ca sa mi mearga laptopul mai repede... 4gb ram si o placa video vai de mama ei dar nu merge nici pe google~

vremuri disperate, măsuri disperate: ia altul!

| Justasimplequestion explică (pentru sierra1):

Mersi de raspuns n am bani sa-mi iau altul

| NLS a răspuns:

1) renunti la Windows si instalezi Linux MINT (MATE sau XFCE)
(poti opta de asemenea, pentru
Xubuntu,
Elementary OS (introduci 0 la donatie)
sau Zorin Core (alegi Skip to Download),
dar recomand MINT)

https://linuxmint.com/download_all.php
https://xubuntu.org/
https://elementary.io/
https://zorin.com/os/download/

2) daca nu ai SSD, recomand sa investesti intr-unul (SATA 2.5")
Nu sunt chiar atat de scumpe, si il poti folosi si pe urmatorul calculator sau laptop.

https://www.pcgarage.ro/......na-la-120/

3) daca doresti sa ramai la Windows, se poate, dar doar versiunea W7 Home Premium.

Si daca din intamplare ai exact aceasta versiune de Windows pe el,
tot ar trebui reinstalata, pentru ca cel mai probabil, e facut varza (conflicte de drivere, erori in fisierele de sistem, posibil virusi, etc.)

Daca nu stii sa il instalezi, sau unde il gasesti, scrie-mi pe privat.
Windows 7 nu mai are suport de multi ani, asta inseamna ca NU mai esti in siguranta, mai ales pe internet.
Iar sa instalezi un antivirus, nu te ajuta, iti va incetini foarte mult sistemul.
DE ACEEA ti-am recomandat sa treci pe Linux, o distributie de Linux corect aleasa, poate da o noua viata oricarui laptop slab.

4) cand a fost curatat ultima data de PRAF si schimbata pasta termica?
NU spun ca trebuie facute aceste operatii, DACA scoti temperaturi decente (pentru acel procesor) in timpul functionarii.

5) Ai uitat sa mentionezi modelul procesorului.
i3 din ce generatie, cum se numeste procesorul?
(i3-350M, i3-2310M, i3-3220, etc)

6) uita de jocuri, pe laptopuri vechi, fara placa video dedicata.
Dar totusi, nu ai specificat daca placa video e integrata (in procesor, adica de la Intel: HD4000, UHD xxx etc, )
sau dedicata (nVidia, Radeon/AMD).

| ReddY25 a răspuns:

Îți cumperi unul nou și aia e

| Lukasssz a răspuns:

Este frustrant să ai un laptop care merge greu. Pentru a îmbunătăți performanța acestuia, iată câteva sugestii:
1. Reporniți laptopul periodic pentru a elibera resursele.
2. Dezactivați programele care rulează în fundal și consumă resurse.
3. Ștergeți fișierele temporare și inutile pentru a elibera spațiu de stocare.
4. Actualizați driverele și sistemul de operare pentru a remedia posibile probleme de compatibilitate.
5. Instalați un program antivirus pentru a scana și curăța sistemul de eventuale programe malware.
6. Verificați temperatura laptopului pentru a evita supraincălzirea, care poate afecta performanța.
7. Încercați să utilizați un browser mai ușor, precum Google Chrome sau Mozilla Firefox, pentru a accesa internetul mai rapid.
Dacă problemele persistă, ar fi indicat să consultați un specialist în IT pentru o diagnosticare mai detaliată a laptopului. Sper că aceste sfaturi vă vor ajuta să vă îmbunătățiți experiența de utilizare a laptopului!

| DonMoldo a răspuns:

Il bagi la amanet