| Cristian2003 a întrebat:

Ce preferati mai mult:laptop sau consola?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O gagica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laptop, e mai comod.

| SonicAndrei a răspuns:

Depinde pentru ce am nevoie, nu e o comparație echilibrată... Laptopul e portabil și faci ce vrei pe el, consola e dedicată gaming-ului, dar poate avea și programe așa cum are Windows-ul, dar nu atât de multe. Voi lua în considerare 3 comparații:
1) Gaming: La jocuri, câștigă consola pentru că laptopurile se încălzesc. În plus, dacă luăm în considerare prețul, consola câștigă clar. Să zicem că ai un buget de 2000 lei și ai de ales între un Play Station 4 / Xbox One și un laptop (să zicem un Asus, Intel Core i3/i5 cu nVidia GeForce 840 și 8 GB RAM - poate am depășit puțin bugetul). Pe PS4 va merge orice joc făcut în următorii 5 ani. Pe laptop, chiar dacă acum le pui toate pe maxim, peste 5 ani nu cred că vor mai merge. Aici e vorba de marketing și optimizare, nu de doar performanță. Un laptop echivalent ca performanță în timp ar costa vreo 4.000 lei.
2) Web browsing, alte funcții ca descărcare poze din aparat foto etc: Aici câștigă laptopul pentru că ai maus și tastatură, față de controller-ul de la consolă. În plus, dacă vrei să editezi niște poze sau filmări, nu îți folosește cu nimic o consolă. Și apoi e sistemul de operare.

3) Dacă nu aș avea nici laptop, nici consolă, aș alege mai întâi laptop.

| vioricavio a răspuns:

Depinde la ce folosesti pc ul. Fiecare dintre ele au avantajele lor. Daca nu lucrezi pe pc sau nu ai nevoie sa l porti cu tine des, nu vad de ce ti ar trebui laptop. Daca e pentru acasa mai bine un desktop.