| 123gabialexandra a întrebat:

Ce presupune instalarea unui SSD pe un laptop?

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Presupune ca trebuie sa ai SSD mai intai,apoi desfacut capacul la spate,scos drive ala vechi,bagat asta SSD si instalat apoi wind.

Ca sa fie treaba buna,daca nu ai mai facut asta si chiar vrei sa faci,ar fi bun sa scoti prima data bateria,sa nu faci cine stie ce scurt pe acolo,niciodata nu se stie.
Deci scxoti bateria,sxcotio capacu,scoti Hardu vechi,instalezi pe ala nou, pui capacu la loc, pui bateria, instalezi wind de pe cd, USB ce ai tu.
SSD is cam la fel toate, nu exista 2 categorii asa cum spune cineva pe aici.
SSD simplu este SSD si atit.
Ce spune catreva pe aici ala este alta poveste se numeste altfel SSD PCIexpres, foloseste alte povesti.

Daca laptopul tau are slot de PCIexpres, atunci iti recomanda sa pui de ala si nu SSD

| anonimg a răspuns:

Pe lângă instalarea fizică de care ți s-a spus, este posibil să fie nevoie să reinstalezi windows-ul.
În mod normal windows-ul trebuie să fie instalat pe ssd și nu pe hdd.

| Wr3nch a răspuns:

Sa cumperi un ssd compatibil si sa il pui fie in locul hard-ului, fie intr-un slot liber sau in locul dvd-romului la laptopuri mai vechi.

| NLS a răspuns:

1) alegerea SSD-ului potrivit : adica formatul SSD-ului ales sa incapa fizic in laptop si sa aiba slotul/conexiunea potrivita.

Spun asta pentru ca exista 2 categorii diferite de SSD-uri:

format SATA 2.5 inch (acestea au toate interfata SATA)

https://hetmanrecovery.com/pic/blog/a134/sata-ssd.webp

si

M.2 (acestea pot avea interfata SATA,
dar mai nou, cele mai multe au interfata PCIe, si suporta standardul NVMe)

https://hetmanrecovery.com/pic/blog/a134/pci-express-ssd.webp

Cele mai rapide sunt cele M.2 cu interfata PCIe si NVME, insa trebuie vazut daca laptopul are conectorul necesar pentru un asfel de SSD.

2) desfacerea capacului din spate a laptopului.

3) identificarea slotului sau sloturilor disponibile.
(multe modele mai scumpe, insa nu toate!, ofera atat un conector SATA, cat si unul PCIe)

Identificarea SSD-ului potrivit se poate face bineinteles si consultand manualul laptopului, sau prin programe de analiza hardware (HWinfo, AIDA)

4) comandarea SSD-ului

5) montarea lui in slotul aferent.

6*) deoarece multe modele de laptopuri in ultimii ani au inceput sa fie dotate cu suruburi "proprietare", ai nevoie de surubelnita potrivita pentru desfacerea capacului carcasei.
In cel mai fericit caz sunt in stea cu 6 colturi rotunjite (Torx).

https://www.youtube.com/watch?v=n72Chp6WtS0

https://www.youtube.com/watch?v=7php5uINxjY

https://www.youtube.com/watch?v=rTZbqrqRt5g

Răspuns utilizator avertizat