| WeezyF a întrebat:

Ce procesor e mai bun unul Intel Core 2 Duo 2.6 Ghz sau Intel(R) Pentium (R) Dual CPU E2160 1.80 Ghz

Si mai am o intrebare, daca adaug un RAM de 1GB la pc cata memorie pe disc primesc?

Dau funda happy

7 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Logic că primul procesor e mai bun.
Şi ce memorie pe disc? rolling on the floor
Ram-ul e ram. O să ai +1 GB de ram.

| WeezyF explică (pentru Evolution):

Deci daca bag un ram de 1GB doar 1 GB primesc, pai nu intra nici gta san andreas laughing

| WeezyF explică (pentru Evolution):

Si cand am zis disc ma refeream la D, C si altele

| ombladon a răspuns (pentru WeezyF):

Memoria RAM se ocupa cu altceva, daca un joc ocupa 10Gb pe HDD, asta nu inseamna ca ai nevoie de 10GB ram, de asta exista procesorul, care muta pe memoria RAM, doar ce ai nevoie pe moment, apoi sterge si muta altceva.Si ca sa iti mearga GTA san andreas la specificatii maxima,(pe langa placa video si procesor)1GB RAM este suficient.

| Evolution a răspuns (pentru WeezyF):

Frate tu ştii ce e aia memorie ram rolling on the floor?

| Evolution a răspuns (pentru WeezyF):

Deci HDD e spaţiul de stocare a pc-ului (hard disk-ul).
Unde pui tu poze, jocuri, filme etc.
Memoria RAM reperezinta memoria aplicaţiilor, cand o aplicaţie merge necesită o anumită memorie de ram şi cu cât ai viteza la ram mai bună cu atât aplicaţia se va mişca mai repede.
Dacă ai mai multă memorie ram poţi ţine mai multe aplicaţii deschise şi tot aşa.
Nu te băga la chestiile astea dacă nu te pricepi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Core 2 Duo sunt mai recente si, implicit, mai bune.

Memoria RAM nu are treaba cu memoria hard disk-ului. Memoria RAM e folosita pentru calcule pe cand memoria hard diskului e folosita pentru stocare, cele doua nu se afecteaza reciproc.

Cand adaugi RAM trebuie sa tii cont de cate sloturi libere RAM ai pe placa de baza, ce tip de RAM folosesti si de frecventa memoriei pe care deja o ai. Daca nu stii chestiile astea nu cumpara RAM pentru ca exista sanse mari sa-l cumperi degeaba.