| andrei995 a întrebat:

Ce procesor este mai bun pentru jocuri un AMD Phenom II x4 960T 3Ghz sau un AMD FX4100 de 3.6Ghz? Am dat denumirea completa pentru cunoscatori.

Răspuns Câştigător
| BLKZ a răspuns:

Phenomul este mai bun. Daca cei care postau ar fi stiut ceva in materie de hardware, atunci ar fi spus fara nicio retinere Phenom-ul. De ce? Pentru ca arhitectura Bulldozer(FX) a fost un esec total pentru AMD, acesta consumand mai mult si asta rezultand intr-o temperatura mai mare. Nu mai vorbim de performante, care in unele cazuri sunt mai slabe ca Phenom-ul(Buldozerul e undeva la 4% mai performant ca Phenom). Mergi pe 960T, e pe nucleul Zosma, care e mai capabil de OC, mai rece si consuma mai putin ca Thuban-ul, implicit FX-ul.

3 răspunsuri:
| Acier a răspuns:

Cel cu 3.6 Ghz

| TheKiller a răspuns:

Al doilea tongue... Funda?

| eusicumine_4355 a răspuns:

E peste fx in jocuri phenomul ii
pace