| oldschoolrom a întrebat:

Ce reprezinta mai detaliat la un televizor optiunea de "Clear clear Motion Rate"?

10 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Clear Motion Rate(CMR) a fost inventat de către Samsung (unii spune doar ca e un truc de marketing), pentru a reprezenta mai bine claritatea mișcării.

| mklu a răspuns:

Rata de refresh este numărul de cadre pe secundă la televizor poate afișa. Unitatea sa este un Hertz, care este egală cu 1 secunda. 120Hz înseamnă că poate desena 120 de imagini pe secundă.

Rata de reîmprospătare de televizoare este un pic înșelătoare și se amestecă cu câteva trucuri de marketing. A crescut rata de reîmprospătare (120 Hz și mai mare) a fost introdus de către producători ca un mod indirect de a găsi o soluție la motion blur problema de LCD-uri și LED-uri. Veți vedea un motion blur în cazul în care imaginea se mișcă mai repede decât ceea ce pe ecran se poate desena. Panouri LCD în ultimii ani au devenit foarte bun la reducerea motion blur. Cea mai bună măsură de motion blur este de a calcula timpul unui pixel necesar pentru trecerea de la o culoare la alta, de asemenea, cunoscut sub numele de timpul de răspuns. În cazul în care timpul este mai puțin decât timpul între imagini, nici un motion blur se va vedea că nu există nici o suprapunere. Nu este un mod simplu și consecvent de măsurare acel moment, aceasta depinde de o mulțime de factori, cum ar fi culorile precedente.

Producătorii au venit cu o idee de marketing mare: în loc de desen doar 60 de cadre pe secundă, vă permite să atragă 120 de cadre. Acest lucru va oferi clientului impresia că televiziunea poate trage imagini de două ori mai repede, reducând astfel efectul de blur de mișcare și de a face televiziune mai mult lichid. Cu toate acestea, acest lucru nu garantează absența unor suprapuneri între aceste imagini. De fapt, timp de tranziție reală dintre pixeli predominant a rămas aceeași. În plus, producătorii sunt umflarea Publicat numărul de rata de reîmprospătare prin adăugarea, de exemplu, rata de scanare fundal ca la Samsung Clear Motion Rate.

| oldschoolrom explică (pentru mklu):

Adica, cu cat este Clearl Motion Rate mai mare cu atat se vede mai bine?

| mklu a răspuns (pentru oldschoolrom):

DA bineînteles

| mklu a răspuns:

Așa cum a spus mai sus, rata de reîmprospătare este în mare parte un truc de marketing. În timp ce numai 120Hz nu este meritat, de obicei, vine cu un panou mai bună, care ar putea avea un timp de răspuns mai bun și ar putea produce o imagine mai bună.

Vă recomandăm upgrade-ul de la 60Hz la 120Hz, dar nu mai mult. Dacă este posibil, ar trebui sa te duci sa vezi-l în persoană pentru a verifica dacă se poate observa diferența. Cu toate acestea, dacă vă uitați 3D Active Shutter tehnologie, veți avea nevoie de 240Hz pentru a obține același rezultat, deoarece fiecare ochi primeste doar jumatate din cadre. Veți vedea, de asemenea, mai puțin pâlpâitoare dacă utilizați Active Shutter la acea viteza. Rata de reîmprospătare de 60 Hz pe un obturator televizor 3D activ nu există, pentru că va însemna o rată de reîmprospătare pe ochi de 30Hz, care este foarte rău.

| oldschoolrom explică (pentru mklu):

Aceeasi intrebare iti pun si tie, adica, cu cat este Clearl Motion Rate mai mare cu atat se vede mai bine?

| oldschoolrom explică (pentru sebby27):

Multumesc dar pe scurt in romana, ca nu stau sa traduc asa articole.