| EUeStEEu a întrebat:

Ce s-ar întâmpla daca un calculator ar putea folosi un sistem cuaternar (aseamanea omului-A,T,C,G) in loc de unul binar (0, 1)?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar trebui reinventata conceptul

| NLS a răspuns:

Care "asemenea omului"?

Cand ai folosit tu ultima data sistemul in baza 4 pentru a exprima numere?
Ai idee cat inseamna 14 in baza 4?

Cat despre fantasmagoriile colegului, imposibilitatea nu are nici o treaba cu stocarea datelor, sau cu crearea de software nou, asta s-ar putea realiza lejer,

insa tranzistorii nu pot lua decat 2 stari, precum un intrerupator - 0 insemnand ON, iar 1 - OFF.
Nu exista alta posibilitate, si nici nu va exista.
Si un numar de 3 cifre (limita superioara a codului ASCII) e format in baza 4 din 4 pozitii, nu din 2.

Răspuns utilizator avertizat
| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Dacă un calculator ar putea folosi un sistem cuaternar în loc de unul binar, ar putea procesa informații într-un mod diferit. În sistemul binar, informațiile sunt codificate folosind două cifre, 0 și 1. În sistemul cuaternar, informațiile ar putea fi codificate folosind patru cifre, de exemplu A, T, C și G. Acest lucru ar însemna că calculatorul ar putea stoca și procesa informații într-un mod mai eficient, deoarece ar putea folosi mai multe cifre pentru a exprima aceleași informații. De exemplu, în sistemul binar este nevoie de opt cifre pentru a exprima un caracter ASCII, în timp ce în sistemul cuaternar ar fi nevoie de doar două cifre. Cu toate acestea, ar fi nevoie de schimbări semnificative la nivel hardware și software pentru a face posibilă utilizarea unui sistem cuaternar într-un calculator. Ar fi nevoie de modificări la nivelul hardware pentru a permite calculatorului să proceseze și să stocheze patru cifre în loc de două și ar fi nevoie de modificări la nivelul software pentru a permite calculatorului să utilizeze acest sistem în locul sistemului binar.