| darksy36 explică (pentru KodrutZ):

Multumesc. Acum sunt CLAR lamurit. Voi lua acel i3.

| KodrutZ a răspuns (pentru darksy36):

Finally. happy

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Gaming=fx 6300. Nu te lua dupa acea comparatie. Vrei un joc unde sa conteze avantajul la i3: daca te mai joci gta 3/ gta vice city sau gta san-andreas, si tu numesti asta gaming, mergi pe i3 4130.
2. pe tine nu t einstereseaza performanta grafica integrata. Nu cred ca faci gamging pe gpu integrat. ala nu mai e gaming...

| darksy36 explică (pentru sltlp):

Fac gaming cu placi video bune, nu integrate. Si nu ma joc gta 3/ vice city, ci gta iv, crysis 3, far cry 3, si altele. Urmeaza sa imi fac un sistem pentru gaming, insa nu ma pot decide ce sa cumpar straight face

| darksy36 explică (pentru sltlp):

Dar cred ca pana la urma o sa optez pentru un fx 8320. Este clar superior unui i3 si unui fx 6300. Si nu este foarte scump happy

| sltlp a răspuns (pentru darksy36):

Eu voiam sa subliniez ca i3 nu este mai performant decat fx6300. I3 are mai multa putere de procesare/nucleu. Asta se traduce c: e mai bun in jocurile "antice", adica inainte de 2005. Si i3 are grafica integrata mai performatna, si asta am subliniat, ca nu cred ca te isntereseaza asta, asa ca nu vad de ce i3. Singurul avantaj real al lui i3 e ca are un consum de energie mai scazut.

| KodrutZ a răspuns (pentru sltlp):

Fanboy AMD? Cite jocuri noi sint optimizate pentru mai mult de 2 nuclee? Ce probleme de chipset are AMD cind il folosesti cu SSD-uri SATA3 in sistem? Cit te costa o placa de baza si memorii ca lumea pentru un AMD ca sa il valorifici la potentialul lui? Ce AMD quad sau six/octocore ai vazut tu sa aiba cooler stock decent astfel incit sa nu mai trebuiasca alti bani alta distractie si pe racire? In ce scenarii uzuale pierde i3 in fata unui FX-6300?
In alta ordine de idei, o idee mai ieftin de 8320 are i5 Haswell. Un detaliu pe care nu l-a mentionat aici e rezolutia mica a monitorului folosit, asa ca diferenta intre i3 si orice altceva nici nu o sa se simta. Plus de asta, e un i3, nu un Pentium G.

| sltlp a răspuns (pentru KodrutZ):

Fanbo performanta, si nu fanboy ca tine Intel.
Si ce, un amarat de cooler, mare afacere. Cine vrea silentios, isi ia aftermarket si gata. Asta e asa ca sa pari tu mai interesant. Nu am chef sa ma cert cu tine ca te stiu bine, mereu esti contra.

| KodrutZ a răspuns (pentru sltlp):

Daca tot ma stiai bine, ar fi trebuit sa stii ca sint si fan AMD. Vezi ca aveai mai multe intrebari de raspuns, ai zis doar de cular, ca in rest, cam am dreptate. Nu imi place sa am dreptate in cazul asta. Chiar voiam sa iau un FX-4100 sau 6100 vara trecuta cind mi-am facut upgrade. Vreo doua saptamini am tot citit review-uri, pareri pe forumuri si teste. Am ramas fan AMD, dar mi-am luat Intel, la fel cum am ramas fan MSI dar mi-am luat placa de baza Gigabyte...