| nukeyly a întrebat:

Ce servicii VPN sunt bune si care sa faca ceva real, cum verifici asta?
VPN-urile astea pot colecta date care sa le vanda mai departe? Cum sti asta?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cele gratuite nu sunt bune, cu exceptia Windscribe, care-ti ofera trafic de 5 GO gratuit drept reclama pentru a-l plati.

| gabicoo a răspuns:

Instaleaza Opera Browser. Are VPN intergrat nelimitat si gratuit.
Toate colecteaza date, chiar si cele platite.

| carevaescu a răspuns:

Poti verfica daca ti-a schimbat ip-ul.

https://whatismyipaddress.com/

Cat despre colectarea datelor...cica toate fac asta. Oricum e greu de verificat ce face o organizație privata.

| doctorandus a răspuns (pentru carevaescu):

Daca folosesti conexiuni HTTPS VPN-ul nu poate citi ce faci prin ele.

| IceRope a răspuns:

Eu am instalat pe telefon ceva foarte bun. Este un adblocker cu VPN, open source, gratuit. Cine vrea, poate dona ceva bănuți băieților care l-au conceput. Își face treaba exemplar, fără reclame și fără tracking. Se numește AdAway.
Înainte de instalare, trebuie setat din telefon că permiți și instalarea programelor din alte surse.
https://adaway.org/

| doctorandus a răspuns (pentru IceRope):

AdAway nu e VPN adevarat, doar creeaza o conexiune VPN pe mobil pentru a filtra reclamele.

| doctorandus a răspuns (pentru IceRope):

Iar mult mai simplu pentru a scapa de reclame e:

bagi la Private DNS dns.adguard.com

| IceRope a răspuns (pentru doctorandus):

M-ai pierdut la " nu e VPN adevărat".

| doctorandus a răspuns (pentru IceRope):

Adica nu-ti redirectioneaza IP-ul public catre alt IP public. Tot pe acelasi IP public ramai. Conexiunea VPN este invocata doar pentru a putea aplica un filtru.