| fany332 a întrebat:

Ce setari is recomandate pentru un dslr astfel incat sa nu-mi scada calitatea fotografiilor cand folosesc zoom, obeictiv 18-55 Nikon
Calitate scazuta adica cum e poza asta http://imgur.com/zfIGZEO

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Cand se foloseste zoom, luminozitatea scade si in consecinta creste ISO, deci scade calitatea imaginii.
Daca imaginea e statica, fara obiecte in miscare, atunci se poate folosi un iso mai mic, deschiderea maxima, timp de expunere mai mare, trepied. Imaginile au calitate mai slaba cu cat creste sensibilitatea ISO, insa daca in imagine sunt obiecte in miscare, nu se poate reduce sensibilitatea ISO, intrucat creste timpul de expunere si obiectele aflate in miscare nu mai ies clar. In conditii de luminozitate mai slaba, obiecte in miscare si fara blitz, trebuie folosit un aparat cu sensibilitate mai mare si un obiectiv luminos (toate mai scumpe).