| alexxy9832 a întrebat:

Ce trebuie sa aibă un router wireless ca sa fie mai bun ( Ex: dual band, port USB, mb, etc. dat-mi voi ex.) FUNDA!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pai iau din lista ta.
Dual band doar daca vrei viteze ridicate, insa ca sa beneficiezi de dual-band ai nevoie si de un dispozitiv capabil de asa ceva.
Port usb optional. e util, sa conectezi o imprimanta sau altceva, mai ales daca ai o imprimanta doar pe usb si vrei sa printezi de pe laptop.
Mb?
In general te orientezi dupa puterea semnalului, sa fie cat mai puternica. Apoi te uiti la brand. de obicei cele de la producatorii necunoscuti(Dar nu e regula) nu sunt foarte stabile, si se mai blocheaza mai rar sau mai des. Te poti orienta si la porturi, la ce viteze suporta, la wireless b/g/n/ac. Si cam atat poti tu sa gasesti. Cei ceva mai avansati stiu insa ca fiecare router are un procesor, de la un anumit producator, cu frecvente diferite, din arhitecturi si generatii diferite, care pot afecta performantele in diferite moduri. Un router are si ram, dar nu ai sa gasesti informatia asta ca un utilizator "normal" si nici utilizarea lui nu ai sa o intelegi, precum si memoria rom. Sunt mai multe, dar am zis esentialul.

1 răspuns:
| hp8510p a răspuns:

Un router este un router.Nu este cine stie ce dispozitiv avansat.Il pornesti si il lasi acolo. Dual Band ar fi bine sa aiba pentru viitor dar trebuie sa ai dispozitive care sa accepte Dual Band(laptop, pc, tableta, telefon)