| anonim_4396 a întrebat:

Cine e bongo ăsta? E de încredere?

Răspuns Câştigător
| MagicOneT a răspuns:

Bongo este un serviciu din Australia care teoretic iti "ghiceste" viitorul, dar nu e chiar ghicit, pe site-ul din Romania explica ca "ghiceala" asta se datoreaza unui algoritm bine scris si interventiei umane, intr-un cuvant, vrajeala.

Bongo iti colecteaza datele, da, daca trimiti un SMS la ei, practic, le dai acordul de a-ti cotrobai prin telefon (mesaje, poze, fisiere, retele de socializare etc). Nu recomand sa intri nici pe site-ul lor, o sa-ti salveze 3 cookie-uri "malitioase".

Au o politica foarte ciudata, din punctul meu de vedere, serviciul lor este ilegal, practic platesti bani ca ei sa-ti umble prin datele personale, ei spun ca de dragul entertainment-ului, dar totusi, nu stiu ce entertainment se creeaza cand cineva imi citeste mesajele personale.

Ce vreau sa intelegi, nu e nicio magie la mijloc, nu au globuri de cristal sau alte prostii, pur si simplu, prin folosirea serviciului le dai acces la datele tale personale si ei incearca sa anticipeze anumite lucruri pe baza lor. In UK au fost mai multe cazuri in care au fost dati in judecata. Bongo vizeaza, in general, tarile astea mai "bananiere", carora nu le explica prea bine procesul asta de colectare a datelor, in schimb prezinta totul ca pe o magie.

Sper ca te-am ajutat si inca o data iti recomand sa nu folosesti serviciul oferit de ei. Nu este normal modul in care functioneaza.

7 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

P2W. Nu te sfătuiesc să dai banii pe așa ceva, sincer. Ști ce se spune despre "vrăjitori" în Biblie, nu?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Știu,voiam doar informații

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te juca cu asa ceva, ca poate sa iti fure din bani, serios vorbind. Cunosc eu un caz de genul.

| SilentRain a răspuns:

Un bulangiu

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Doar acum ai aflat de el? laughing
E o „maimuță" care cică-ți „ghicește" viitorul.
Dar vezi, dacă ești pe abonament, îți face cost suplimentar, iar dacă utilizezi cartela fără abonament, „te seacă" rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In prezent sunt mai multi de Bongo. Te referi la raspunsurile prin SMS sau la pisica Bongo de bate la tobe?

| lorena1gianinak a răspuns:

Bongo e asa zisa "maimutica" careia dacă ii dai sms îți va spune viitorul. Am aflat și eu chestia asta abia acum. Trimiți sms cu textul "iubire sau viitor" și îți spune mai multe despre tine.