| iullyan22 a întrebat:

Cine imi da si mie niste exemple de experimente la fizica? Sa fie usor de facut dar sa fie interesante.

2 răspunsuri:
| joker0 a răspuns:

Ai nevoie de un balon banda izolatoare si ace de cusut sau de gamalie. apoi unfli balonul lipesti niste banda pe balonul umflat si bagi acele poti spune ca datorita benzi se produce o forta de frecare si nu se sparge balonul. sper sa te ajute.MULT noroc

| LuaMaryLua a răspuns:

Daca te lasa sa faci si de chimie iti propun sa fierbi 15 minute vaza rosie apoi pui cate un sfert de pahar de suc de varza in fiecare pahar. In primul pahar punem un amestec de apa+otet si din rosu se va face roz; inmoi un servetel (alb obligatoriu) in acea "solutie" si acesta se va colora. In al doilea pahar pui un amestec de apa+dero si din rosu se va face verde; la fel, vei inmuia un servetel in solutie si acesta se va colora. Solutia verde se va numi baza (habar nu am de ce, dar asa este), iar cea roz, nu mai stiu....intrebi si tu pe la scoala un copil mai mare sau profesori. Cand torni amestecurile in sucul de varza sa nu torni mult si nu este musai sa amesteci; daca vrei, agiti un pic lichidul! Ai grija sa nu te patezi! In caz ca nu ai voie sa faci experiment de chimie poti sa torni intr-o sticla de Granini (nu cnteaza, trebuie doar sa aiba gura larga) apa foarte calda/fierbinte si ii pui in loc de capac un ou fiert bine de tot. Oul nu poate sa cada in sticla findca e prea mare, dar aburi il contracta si va cadea in apa din interiorul sticlei! Mult noroc!