| OfficialFallingStar a întrebat:

Cine imi poate explica ce inseamna 3G mai exact? va rog, cat se poate de clar, nu in termeni tehnologici.

Răspuns Câştigător
| JuStKid a răspuns:

Inseamna ca poti efectua apeluri video deci ai doua camere una pentru poze si una pentru 3g de asemenea daca ai 3 g viteza de internet e mai mare iar calitatea sunetului unui apel e mai mare.

3 G motamo tradus inseamna a 3a generatie de telefoane mobile. claasa cellphone respectiv smartphone.

3G(a 3-a generatie) a fost conceputa pentru viteza/rata mare de transfer intre 2 terminale sau intre un terminal si web, si este in contiunuua ridcare

3 răspunsuri:
| Magnific a răspuns:

Adica 3G se refera la viteza mare de transfer a datelor.si poti face VideoChat daca si celalalt are 3G desigur.

| coosmin24 a răspuns:

Serviciile 3G au capacitatea de a transfera simultan două tipuri de informații: voce (o convorbire telefonică) și non-voce, ca de exemplu transfer de date: de poștă electronică, mesaje instante sau și pagini de web. 3G nu folosește aceleași frecvențe radio ca 2G, necesitând în majoritate rețele noi și autorizații noi de funcționare.

| Paywa a răspuns:

Serviciile 3G au capacitatea de a transfera simultan două tipuri de informaţii: voce (o convorbire telefonică) şi non-voce, ca de exemplu transfer de date: de poştă electronică, mesaje instante sau şi pagini de web.