| Sergiu1996 a întrebat:

Cine imi poate explica in termeni normali, ca sa inteleg ce este axa lui Voeikov?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Axa dorsalei de mare presiune pe hartile climatologice, unind iarna anticiclonul Azoric cu cel Siberian. A fost descoperita de climatologul rus A. I. Voeikov. Este o axa imaginara unde influenta celor doi anticicloni provoaca vreme rece extrema.

| Sergiu1996 explică (pentru Salontanul):

Ai luat de pe net, nu asta am avut nevoie, trebuia cu cuvintele tale...

| Salontanul a răspuns (pentru Sergiu1996):

Ultima expresie este a mea. Mai simplu de atat nu se poate. Dar se pare ca voi cei tineri de astazi stati rau cu inteligenta.

3 răspunsuri:
| BrianPopcorn a răspuns:

Axa dorsalei de mare presiune pe hartile climatologice, unind iarna anticiclonul Azoric cu cel Siberian. A fost descoperita de climatologul rus A. I. Voeikov