| SioldeaOctaviu a întrebat:

Condensatoare Polonia 50kv 40mF. Sarcina în fulger 2-, 10Q Curent de descărcare pana la 15000A Durata descărcării 10 la minus 4sec. În URSS a fost un institut pentru studiul fulgerului cu academician din 1956 din cauza daunelor mari pe teritoriu Au avut aparatura de măsură în 10 locații, și aparatura pentru IT deosebita. Am o carte despre aceasta, traducere din rusa La ora actuala un paratrăsnet activ cu secundar toroidal dimensionat la 50kv și curent 1000A cuplat la un circuit RC poate capta în condensator o parte din energie. Restul pierdut în câmp em, și încălzire în dtrimeri Scurgere la pamunt. Model experimental. Este în preocupare Rusia, SUA, China

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cum am citit mai demult, energia unui singur fulger ar putea asigura elctricitatea unui oras de marime medie (cca. 1-200 mii locuitori) pe timp de jumat de an.
Captarea si stocarea energiei fulgerelor ar rezolva problema energetica a Pamanului, in conditii perfecte de ne-poluare.

| mihai69 a răspuns:

Și care e întrebarea?!?

Răspuns utilizator avertizat