| NELU36 a întrebat:

Pentru a capta internet gratuit de la primarie,wireless, am o distanta de aproximativ 300 metri.Ce aparatura am nevoie? am un PC.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Ai nevoie de un acces point ceva de genul ăsta:
http://www.comenzipc.ro/access+point/tp-link-tl-wa5210g-cpc49036.html
dar să aibă o rază de acxțiune destul de generoasă(undeva la 150-300m).Se va poziționa undeva la nivelul rooterului primăriei și într-un loc unde nu sunt interferențe(pomi, case, rufe întinse la uscat, etc), preferabil în linie draptă. Succes

| NELU36 explică (pentru DeyCj):

Asa ma gandem si eu dar nu stiu ce fel de antena de exterior ar fi m-ai buna! multumesc pentru informatie!
Pare o solutie buna.eu ma gandeam la un adaptator wireless usb dar nu stiu daca merge, cred ca e m-ai buna solutia propusa de tine!

| DeyCj a răspuns (pentru NELU36):

Cu multa plăcere.Am greșit din neatenție linkul.De ăsta era vorba:
http://www.comenzipc.ro/access+point/tp-link-tl-wa5210g-cpc49036.html
Acces pointul e de exterior și are antenă bidirecțională în el, și va funcționa în cazul în care rețeaua nu este parolată. Dacă e prolată atunci nu te vei putea conecta la rețeaua primăriei dacă nu știi parola.Dar dacă o obții cu așa ceva vei putea capta semnalul.Succes

5 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

E aproape imposibil cu o aparatura de casa.
Un router poate transmite la o distanta relativa si aia pe distanta dreapta si fara obstacole, dar un adaptor wireless nu poate capta semnalul nici de la un sfert din distanta aia.
Si daca sa spunem ca reusesti ceva, netul o sa fie de o viteza mult prea mica. Eu iti recomand sa faci un abonament cat de mic la un provider din zona si rezolvi mult mai elegant situatia.

| K0sti a răspuns:

Banuiesc ca e parolat, asa ca...gratis e cam mult spus.

| NELU36 explică (pentru K0sti):

Cu parola se poate rezolva.