| DarkShina5566 a întrebat:

Credeti ca daca iau mouse-ul de la un calculator virusat si il pun la un calculator nevirusat se va transmite virusul? Multumesc!

10 răspunsuri:
| matrix100 a răspuns:

Cu siguranta nu. singura componenta este hardiskul care ar infecta calculatorul nevirusat

| Admunssen a răspuns (pentru matrix100):

Toate dispozitivele de stocare in masa. Memory Stick, cartele de memorie, CD-DVD, Floppy Disk.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Virusii se trimit prin operatii software

| K0sti a răspuns:

laughing))))))) Asta a fost faza anului!

| valentin75 a răspuns:

Salut! Banuiesc ca te referi la un keylogger. Da, se poate transmite! Daca te referi la mouse ca si periferic, nu.

| suntserios a răspuns (pentru valentin75):

De ce banuiesti ca se refera la keylogger daca s-a referit in mod explicit la virus? Si mai exista si altfel de mouse in conceptia ta?

| valentin75 a răspuns (pentru suntserios):

Keylogger exista si hardware si software...asa stiu! Nu? Virusii se raspandesc print toate componentele care stocheaza/contin date, aici intra orice suport: hard, ssd, cd, dvd, discheta, etc.

| suntserios a răspuns (pentru valentin75):

Se raspundesc in momentul in care faci o actiune software (gen copii un fisier de pe un dvd, cd, ssd) nu printr o simpla conectare

| valentin75 a răspuns (pentru suntserios):

Da, exista si varianta asta!

| GCS8 a răspuns:

Nu are nici o treaba =)