| 1997biju a întrebat:

Credeti ca e destul de bum PC meu?

System manufactured : Hp Pavilion 061
System Model : PP187AA-B1U d1182.se
Processor : Intel pentium 4 cpu 3. 40GHZ (2 CPUs), 3. 40GHZ
Memory: 3.4 RAM
CARD Graphic : gt 220 2 GB; 1GB CARD GRAPHIC + 1 GB from motherboard

11 răspunsuri:
| JaJe a răspuns:

Copile, e și normal să-ți apară ca și cum ai avea 2 Procesoare, dar în realitate e doar un procesor cu doua nuclee, în fine, crezi cum vrei. Mai informează-te bine. Eu știu despre ce vorbesc.

| 1997biju explică (pentru JaJe):

Atunci cum merge battlefield la ultra?

| JaJe a răspuns (pentru 1997biju):

Poti sa ai si cel mai tare procesor de pe piata, daca nu ai o placa video buna. La jocuri cea mai importanta piesa este PLACA VIDEO. Avand in vedere ca tu ai gt220 e o placa buna, nu-ti pot spune cu certitudine daca vei putea juca la ultra, dar cel putin medium-high banuiesc ca da.

PS: Daca mai ai o placa video incorporata in placa de baza, memoriile nu se aduna, fie folosesti placa video dedicata, fie cea integrata, nu poti folosi ambele placi simultan.

| Fr3dy a răspuns:

Procesorul e slab o sa te traga inapoi in jocuri, placa video ca a mea(nota-6/10),rami destui. Deci nota 6.5/10!

| 1997biju explică (pentru Fr3dy):

Da frate, dar nu ma sprijin pe procesor la pc ul meu findca am 2 procesoare nu dual core adica aproape 7 ghz, si card graphica 2 gb mother moardul e cel bun
adica am jucat pe el Battlefield 3 la ultra

| JaJe a răspuns (pentru 1997biju):

Gresit, daca procesorul tau are 2 CPU (asta nu inseamna ca are doua procesoare ci doua nuclee!) viteza 3, 4 Ghz este viteza totala la ambele nuclee, asta inseamna ca ai 1, 7 Ghz pentru fie care nucleu. Nicidecum 7Ghz cum ai zis tu laughing ca altel la procesorul meu i5 3,5 Ghz cat ar trebui sa am... 14 Ghz? ca am 4 CPU?

| 1997biju explică (pentru JaJe):

Ba geniule n-am douo nuclee m-am uitat are douo procesoare daca avea douo nuclee nu mergea battlefield 3 la ultra daca avea douo nuclee im scria acolo

| guardian18angel a răspuns:

Mai, e destul de bun, ce sa zic happy.

Jocurile cele mai noi n-o sa-ti mearga la maximum, totusi, cel putin nu cred.

Pc-ul tau e chiar un pic mai bun ca al meu, daca-i pana acolo, desi eu am mai multi rami ca tine (8)

Daca nu esti foarte pretentios la grafice, poti juca cam orice joc in cazul in care setezi optiunile cat sa-ti mearga okay.

Evident ca se poate mult mai bine de-atat cu procesoarele i5 sau, ma rog, alte chestii pe care dai milioane.

O sa te descurci, eu asa zic, e foarte bun happy

| 1997biju explică (pentru guardian18angel):

Da frate vroiam sa schimb si procesorul si card grafica dar un tip mi-a spus ca n-am nevoie fiindca motherboardul face toata treaba adica am 2 gb graphica si
douo procesoare nu douo coruri adica a mers la mine pe ultra cand am jucat battlefield3 dar ma intrem daca sunt jocuri care au nevoie de mai mult

| guardian18angel a răspuns (pentru 1997biju):

Uf, acum m-am prins de adevarata putere.

Daca vrei mai mult de-atat, te costa foarte mult si doar pentru a rula alte jocuri mai mari, nu stiu ce sa zic.

Daca-i pana acolo moda se tot schimba. Eu zic sa te joci lejer tot ce prinzi, pentru c-o sa-ti mearga, nu stiu daca toate, toate la maximum, cine stie ce fel de jocuri mai exista happy dar o sa-ti mearga okay toate, si mai tarziu, o sa vezi daca se iveste ceva la pret atractiv si bun ca si upgrade pentru pc.

N-are rost sa te framanti foarte tare pentru asta, e okay. Eu am doar 3Ghz la procesor si placa video nu-i incredibila, dar pentru asta m-am putut juca tot ce mi-a placut happy

| maryus24 a răspuns:

La ce jocuri apar acum e slab
iti trebuie un procesor Intel i3 + toate celalate modificate...