| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca oameni au ajuns pe luna in 24 iulie 1969?
Cum era posibila transmisiunea in direct pe internet daca noi nu aveam calculatoare performante in acea vreme?
Se stie destul de bine ce computere aveam atunci 1969 in comparatie cu ce avem azi. De ce totusi nu montam un telescop sa studiem de pe luna spatiul cosmic costuri prea mari? Costurile mari mi se pare doar un pretext in spatele caruia sta adevarul cred.

8 răspunsuri:
| Mihai0101 a răspuns:

Cum era posibila transmisiunea in direct pe internet daca noi nu aveam calculatoare performante in acea vreme? Dupa cum bine stim primul clip video a fost incarcat pe net abia in anul 2005! Sunt prea multe semne de intrebare in toata povestea asta.

| Mihai0101 a răspuns:

Diferenta de putere de calcul intre un pc din 1969 si 2022 este una imensa ce nu incape indoiala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai aici povestea destul de in detaliu, daca te interesa si nu vroiai doar o discutie conspirationista cautai.

https://www.spacecuriosity.com/moon-landing-live-broadcast/

Asa ca idee

"Se stie destul de bine ce computere aveam atunci 1969 "

Habar nu ai ce avea armata americana si cea sovietica in anii aia, asa ca persupunerea ta e falsa, mai ales in conditiile in care exista tehnologia de a trimite oameni in spatiu.

| johnnny123 a răspuns (pentru Mihai0101):

"Cum era posibila transmisiunea in direct pe internet daca noi nu aveam calculatoare performante in acea vreme?"

Cine a susținut vreodată că aselenizarea a fost transmisă în direct PE INTERNET, din moment ce în 1969 nu exista nici urmă de internet? A fost transmisă de televiziuni, nu pe internet.

| Mihai0101 a răspuns (pentru suntserios):

Multumesc frumos dar nu are rost sa fiti nervos pe mine nu aveti nici un motiv!
Fiecare crede ce vrea nu ma puteti obliga sa cred cum nici eu nu va pot obliga sa credeti.
Mi se pare mai mult ceva Hollywood perfect movie decat o intamplare reala!

| Mihai0101 a răspuns (pentru johnnny123):

Si ca sa tranzmita niste date si sa primeasca nu aveau nevoie de internet transmisiuni?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mihai0101):

Si totuși refuzi sa te documentezi chiar după ce ți am dat mura in gura.

| johnnny123 a răspuns (pentru Mihai0101):

Nu, nu aveau nevoie de "internet". Omenirea a fost capabilă să transmită tot felul de semnale cu mult înainte de apariția internetului.

Primele televizoare comerciale au apărut în 1929, cu 40 de ani înainte de aselenizare (și cu 65 de ani înainte de apariția internetului).