| Adrian_Ady_1999_KHD8 a întrebat:

Cu cati kh/h zboara un avion de pasageri?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de avion, depinde de altitudine dar se ajung la viteza de 800km/h

| Jipa95 a răspuns:

Cu peste 600km/h. Uneori poate depasi chiar si 1 mach.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Personal consider ca este putin cam incompleta intrebarea ta. Te referi la viteza masurata in aer sau la viteza masurata la nivelul pamantului, pe proiectie.

In medie, ca sa iti raspund conform intelegerii normale a conceptului, viteza este pana in 950 km pe ora. Boeing 747 - 918km/h; 777 - 892km/h; A320 - 912km/h, etc. Dar astea sunt specificatii maxime. In general sunt mai mici din ratiuni de economie de combustibil in general.

| Buresbista123 a răspuns:

800-850

| meandme111 a răspuns:

3000 km/h