| KaterinaPetrova a întrebat:

Care este altitudinea maxima la care zboara un avion de pasageri?:d Fundita

4 răspunsuri:
| KaterinaPetrova explică:

Asa stiam si eu...

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Nu stiu altitudinea maxima, dar 90% din avioanele de pasageri zboara intre 10.000-12.000 m altitudine!

| Violleta2022 a răspuns:

Altitudinea maxima la care poate zbura un avion de pasageri in coditii perfecte de supravietuire, este 14. 000km.

| LucaTheodor a răspuns:

Pai poate ajunge pana la maxim 20. 000m (Asta inseamna ca avionul sa urce foarte lent, sa isi mentina o viteza mare, dar la cca. 16. 000m avionul va pierde viteza, iar daca ajunge la 20.000 are viteza foarte mica, in jur de 30 km/h si desigur va pierde altitudine foarte repede).
Nimeni nu a testat asa ceva cu un avion civil, dar dupa viteza de zbor si tinand cont de altitudine, unghiul de urcare si rata de urcare pe minut.
Aceste caracteristici sunt valabile pentru un Concorde. Care poate prinde pana la 2.172 km/h. Acum nu poate sa urce un amarat de Cessna 172 care de abia poate prinde 226 km/h si nu poate urca nici pana la 5000 de metri.