| Alyn1998 a întrebat:

Cu ce este mai bun intel core 2 duo decat intel dual core?
funda!

10 răspunsuri:
| michaelpfan a răspuns:

Intel core 2 duo este mai bun deoarece este si mai nou si mai avansat.

| valeria4u a răspuns:

Core 2 Duo are memoria mai mare decat Intel Dual Core... happy

| Mar1an a răspuns:

Care este diferenta dintre dual core si core 2 duo? La prima vedere, pare a descrie acelasi lucru, insa lucrurile nu stau asa. Cititi in continuare diferenta intre procesoarele dual core si core 2 duo. Dual Core reprezinta termenul general de referinta pentru procesoarele cu doua nuclee. Aceasta tehnologie este folosita atat la procesoarele Intel (Intel Dual Core) cat si la procesoarele AMD (Athlon x2 Dual Core).
Core Duo reprezinta numele dat de Intel procesoarelor sale cu doua nuclee iar Core 2 Duo descrie a doua generatie de procesoare cu doua nuclee de la Intel.
Asadar, Dual Core este un procesor cu 2 nuclee (cum ar fi de exemplu Intel Pentium Dual Core E2140);
Core 2 Quad = patru nuclee pe alelasi microprocesor.
Atentie! Dual Core nu inseamna ca exista doua procesoare fizice pe placa de baza (daca ar exista doua procesoare fizice separate, vorbim despre dual processor, unde exista 2 magistrale separate in transmiterea datelor de la procesor).
In tehnologia core (dual core, quad core…) sunt inglobate mai multe nuclee pe un singur procesor insa exista o singura magistrala de date. Transferul datelor de la procesor e la fel ca la un single core, doar ca procesarea informatiilor si instructiunilor este mai rapida in interiorul procesorului.

| RyderZot a răspuns:

Este unul si acelasilaughing doar ca are alta denumire

| Katalyn17 a răspuns:

Cu nimic pentru ca amandoua procesoare au 2 nuclee.

| petrake a răspuns:

Core 2 duo inseamna ca ai 2 procesoare, dual core inseamna ca ai un procesor cu 2 nuclee. concluzie: cel mai bun core 2 duo. nu uita de funda.

| PaulCCraciun a răspuns (pentru petrake):

"core 2 duo inseamna ca ai 2 procesoare", SA MORI TU geniule, stii macar ce inseamna "core"?!?! core = nucleu, cica "2 procesoare". frate, sterge-ti contul de pe TPU ca esti degeaba. Daca nu stii nu mai incurca omu'.

| petrake a răspuns (pentru PaulCCraciun):

"frate" nu te agita ca lesini!

| Dorin1999 a răspuns:

Amandoua sunt la fel