| hiphoph4ever a întrebat:

Cu ce programe pot face animatii?

8 răspunsuri:
| ZvT a răspuns:

Cam ce a zis justfreelove + Photoshop care dupa parerea mea e cel mai important. Vezi tutorial pe creativemonkeyz.

| justfreelove a răspuns:

Depinde de animatii. Cel mai celebru e 3d Studio Max, Swish, Adobe Flash, Poser 3d, Cinema, etc. Acuma depinde de experienta ta si de cat de usor poti sa intelegi un tutorial online (youtube, etc)

| Bogdan009 a răspuns:

Pai iti recomand Pivot Stickfigure Animator este foarte bun si simblu;) - http://www.youtube.com/watch?v=TFltOQecn_w
Suchces

| perseadrian a răspuns:

Gasesti cele mai importante program de animatie 3d/2d aici: http://ro.filerex.com/news/programe-animatie-3d2d.html

| Afanase_Ioan_1998 a răspuns:

Asta depinde de ce vrei sa faci.
Eu de exemplu foloseam (in 2011) Daz Hexagon 3D (cu care faci doar grafica) si Daz Cararra (cu care rendezi ce ai facut cu Daz Hexagon).
Acum folosesc Blender ca e mai bun pentu filmulete si poti face chestii foarte realiste (mai putin oamenii si animalele).
Asta a fost pentru filme. Ca daca vrei sa faci jocuri iti recomand Unity 3D (il folosesc si eu si e usor). Faci jocuri gen miniclip (in mare parte).
Daca vrei sa lucrezi cu unul sau mai multe programe sugerate (de mine) uitate pe YouTube si o sa vezi ca e chiar usor.

| candino a răspuns:

Am lucrat in animatie un an si jumatate si iti recomand sa inveti Maya pentru animatie 3D. Pare mai complicat la inceput dar daca o iei incetinel o sa vezi rezulate.
Pentru 2D, Flash-ul e foarte bun. Stie multe.
In animatia 2D conteaza sa stii sa desenezi bine ca sa iti iasa ceva bun, in 3D nu prea conteaza, 3D-ul este mai tehnic. Dar 3D-ul cere mai multe resurse de la computer si atentie mai mare la detalii.

Gaserti tutoriale cat cuprinde pentru amandoua pe youtube, si nu numai.
Succes!

| Deminenco_Alexis_1980 a răspuns:

SFM este foarte bun

| Ciripoiu_Darius_1988 a răspuns:

Ba da un program normla de animat ba nu ii ca vreau sa ma apuc ziceti-mi si mie ba railor