| Ciociu_Cosmin_1997 a întrebat:

Cum aflu ce sursa am si daca procesorul este merge su sursa respectiva!
PS:Vreau sa mi iau un procesor:http://www.amazon.com/......B000VTQ0Z4

Răspuns Câştigător
| SouLIce a răspuns:

Nu depinde de sursa, depinde de placa de baza sa fie acelasi soket si te uiti pe site-ul producatorul la cpu suport si vezi daca procesorul se afla pe lista aceea
O sursa de minim 450 w ajunge, banuiesc ca nu ai o placa video de ultima generatie ca sa consume sistemul mai mult de 450 w

1 răspuns:
| SonicAndrei a răspuns:

Zice că procesorul consumă 64 W. Te uiți cât consumă fiecare componentă și iei o sursă cu 50 W mai mult decât totalul. Depinde de restul calculatorului. O sursă de 300 W e peste suficientă.